В Колективния трудов договор за сектор „Здравеопазване“ неправилно възнагражденията на медиците са точно определени и фиксирани, а трябва да бъде заложено средната работна заплата умножена по n-брой пъти, както е на депутатите. Така председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов коментира по бтв колективната оставка на петима педиатри от столичната общинска Пета градска болница „Княгиня Клементина“ заради обидно ниски възнаграждения.
„Навремето потребителската такса трябваше да е процент от средната работна заплата, но властта реши да я закове на 2,90 лв. и 15 години това не е променяно. Това е безхаберието от страна на властта, която на всички нива у нас се държи все едно България прелива от медицински специалисти и доктори“, посочи д-р Брънзалов и продължи: „Безработица в нашата професия няма, има търсене на лекари навсякъде. То би трябвало да води до повишаване на възнагражденията. България е в тежка криза откъм кадри в система на здравеопазването, но продължаваме да се държим, все едно има излишък на специалисти.“
По думите му въпреки че постоянно се повтаря, че има рекорден бюджет за здраве тази година, във всички пера още през 2024 г. е имало недостиг на средства, а сегашният бюджет отговаря на касовото изпълнение на миналогодишния. „Така че реално няма увеличение на парите“, уточни шефът на БЛС. Той добави, че голяма част от медиците у нас работят буквално про боно. „1000 лекари годишно създава България, 500 напускат – ние сме донори на европейската здравна система“, алармира д-р Брънзалов. И цитира данни, според които страната ни разполага с 34 000 лекари, чиято средната възраст обаче е 53 години, а 12% са над 70 години.
„Здравеопазването е изключително скъпа дейност. Дори и в Пета градска болница, където хората работят за тези нищожни заплати, един леглоден е все едно сте преспали в 5-звезден хотел, защото това е свързано с труд и вашият престой има определена цена, която въобще не е малка“, допълни председателят на БЛС.