За „умни“ инвестиции, продължаващо образование и ефективни скринингови програми призоваха лекари и фармацевти по време на четвъртото издание на форума „Пауърс съмит“ (Powers Summit), който събра представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България.
„За да избегнем дублирането на разходи и за да има контрол, трябва да има планове за действие, като онкологичните и сърдечносъдови заболявания, за справяне с които има национални планове“, каза проф. Николай Габровски, председател на фондацията „Съвет за мозъчно здраве“, цитиран от БТА. По думите му, първата важна стъпка е хората да знаят, че това са заболявания, които могат да засегнат всеки и средствата са предназначени за решаване на важен проблем. „Мозъчносъдовите заболявания са едни от най-значимите заболявания и работим върху план за борбата с тях“, допълни Габровски. По темата за продължаващото медицинско той посочи, че добрият вариант би бил да има стимули за продължаващото обучение на лекарите.
„Демографският проблем на страната е пределно ясен – намаляват хората, допринасящи за икономическия растеж, ще ни се наложи да работим по-дълго“, каза Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. По думите му лекарите трябва да бъдат насърчавани да работят след пенсионирането си, но за да е възможно това, трябва да остаряваме в добро здраве. Начинът това да се случи е превенцията, ранното откриване на заболяванията и съвременно ефективно лечение. „Да се изпълняват стратегическите документи в областта на здравеопазването, които вие сте приели“, обърна се Денев към политиците, присъстващи на форума. И призова да се въведат ранни скринингови програми за откриване на социалнозначимите заболявания. „Защото дори и да са разписани в момента в националните планове, тези заболявания се откриват късно“, алармира той.
„Високоразвитите държави трайно седят в демографската крива на застаряващото население, но те са постигнали добро здраве и качество на живот“, посочи доц. Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българската болнична асоциация. „Качеството изисква здравна грижа и ролята на здравната система започва с профилактиката още преди настъпването на 60-годишна възраст. Нужно е в доболничната помощ да има висококвалифицирани лекари и добра апаратура, да има инвестиции в адекватни профилактични системи и програми, правилно структурирани, така че лекарите и пациентите да знаят кой и защо го прави“, заяви тя. И допълни, че за да има качествено здравеопазване, трябва да има качествени лекари. Спиридинова подчерта, че в България все още не е оформена подспециализация по гериатрия, въпреки че населението в страната ни е застаряващо.