Три вида инсулин вече два месеца липсват в аптеките на някои градове на страната. Здравното министерство проверява случая, но подозира, че лекарство е изнесено за по-голяма печалба.
„Представете си виртуална борса, в която се казва имаме нужда примерно в Германия от някое лекарство, прави се допитване кой колко може да достави и в какви срокове и затова нещото, ако го е имало на 15 октомври, то на 19 вече го няма. По простата причина, че имаме търсене на друг пазар, където цените са доста по-изгодни за хората, които се занимават с подобен тип паралелна дистрибуция”, обясни д-р Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването, цитиран от bTV.
Проблемът не е за първи път и затова, за да живеят, пациентите сменят инсулина. Това обаче трябва да стане под ръководството на лекуващия ендокринолог. Инсулинът е животоспасяващ. Имаме по-леки форми и по тежки форми на засягане, при които ще бъде фатално дори 24 часа липса на инсулин, категорични са лекарите.
От здравното министерството смятат да затегнат контрола върху паралелния износ. Той представлява продажба на медикаменти от държави, в които цените са по-ниски, в други европейски страни, в които регистрираната стойност на една опаковка е по-висока. В България по закон от 2007 г. цените на ниво производител са най-ниските в ЕС и затова периодично от пазара изчезват стотици лекарства.
С промените в закона за лекарствата порочната практика ще се ограничи, като например инсулинът ще може да се изнасят само след разрешение на Изпълнителната агенция по лекарствата. Новите текстове предвиждат също аптекарите да изпращат копие от поръчките си на продуктите, които касата покрива напълно или частично в Агенцията по лекарствата. Ако до два дни фармацевтите не получат поисканите продукти, те ще трябва отново да сезират агенцията. Ако това се случи пет пъти за месец, контролните органи ще трябва да правят проверки на търговците на едро и производителите.