Има възможност инвитро процедурите да станат далеч по-евтини, отколкото са в момента. Това твърди репродуктивният биолог и научен консултант по асистирано оплождане проф. Илия Ватев. Той е лекарят, ръководил екипа с първия успешен опит за инвитро у нас. Роденото момиченце е кръстено на специалиста – Илияна и ог години живее в САЩ. Всичко се случва точно преди 30 години в Медицинска академия, но опитите за „бебе в епруветка“ у нас започват още през 1976 г.
„Процедурата е възможно да стане много по-евтина и много по-рационална, като се намалят броят на прегледите, намалят се много от излишните изследвания, правят се по-меки схеми за стимулация, тъй като вече отдавна е известно, че когато получите по-малък брой яйцеклетки, те са много качествени, докато ако получите повече от 15, обикновено голяма част от тях имат генетични дефекти. Така се спестяват и медикаментите, и се повишава успеваемостта“, обясни проф. Ватев пред Дарик. Той обаче подчерта, че бизнес интересите на хората в репродуктивната медицина няма да позволят сваляне на цените.
Освен 30 години от първото бебе, родено чрез инвитро технологията, тази година проф. Ватев има още един юбилей – 20 години от раждането на първите близнаци, заченати чрез ИКСИ технологията. Проф. д-р Илия Ватев е работил във всички основни направления – инвитро оплождане и трансфер на зародиши, вътрематочни инсеминации и ИКСИ-метода.
Припомняме, миналата година избухнаха няколко скандала с инвитро клиники, като пациентски организации обвиниха медици, че правят ненужни процедури на доми без никакъв шанс за забременяване, а лечебните заведения взаимно се замеряха с цифри за своята успеваемост. От 1 януари тази година пък жените с репродуктивни проблеми вече имат право на общо 8 опита инвитро с публични средства.




