Държавни болници купували едно и също лекарство с разлика над 100 000 лв.

Всяка покупка и продажба на неразрешен за употреба у нас медикамент ще се регистрира в реално време, а на сайта на МЗ ще бъдат публикувани всички сделки по брой опаковки, единична цена и коя болница ги е поръчала, обяви зам.-министър Владимир Афенлиев

100
лекарства

Четири държавни болници в София и по една в Пловдив, Плевен и Варна са купували едни и същи лекарства с разлика в цените от над 100 000 лева, обяви пред журналисти зам.-здравният министър Владимир Афенлиев.

По думите му анализ, който сравнява разходите за скъпоструващи лекарства за някои редки заболявания през 2024 г. и 2025 г., като медикаментите са били основно за лечение на деца, показва рязко повишаване на плащанията – от над 112 млн. лв. през 2024 г. до близо 144 млн. лв. през 2025 г. Става дума за лекарства, които не са включени в Позитивния лекарствен списък, не са разрешени за употреба у нас и съответно нямат регистрирана цена, а се купуват директно от болниците за конкретен пациент. „В България финансирането на тези лекарства е въз основа на трансфер от МЗ към НЗОК. Цените на тези медикаменти по закон не подлежат на регулация у нас и няма как да бъдат оптимизирани или сравнявани, но имаме идея да го правим“, посочи Афенлиев.

И даде десетки примери за фрапиращи разлики: медикамент в една болница е купен за 46 000 лв., а в друга – за над 150 000 лв.; друго лекарство в конкретно лечебно заведение е закупено за 23 000 лв., а в другаде – за над 64 000 лв.; трети медикамент в една болница е купен за 8 000 лв., а в друга – за 36 000 лв.; следващо лекарство в една болница е доставено срещу 18 000 лв., а в друга – за 44 000 лв. По подобен начин две държавни болници в София са купили един медикамент за 1500 лв., а болница в Пловдив купува същия медикамент за близо 11 000 лв. Най-фрапиращ е случай за медикамент, купен от столично лечебно заведение за 517 лв., а в Пловдив – за над 8000 лв.

лекарства
Снимка: МЗ

„При анализ на документацията изглежда, че нормативният ред е спазен, но за да видим защо са тези аномалии, в тези болници вече се извършва одит“, уточни зам.-здравният министър и увери, че екипът на МЗ заедно с Министерството на финансите смята да въведе нормативни промени, насочени към осигуряване на някаква регулация в ценообразуването на тези лекарства. „Основният извод е, че за 2025 г. държавата е платила в пъти повече за едни и същи лекарства, което означава, че при нормални цени, би трябвало да се освободи финансов ресурс, който може да се насочи към повече лечение“, подчерта Афенлиев. По думите му се обмислят промени, с които да се въведе пълна отчетност при изразходване на публичните средства, прозрачност при купуване на скъпоструващи лекарства, като така ще се постигне и равнопоставеност при изразходване на обществен ресурс. „Надграждане на електронната система в реално време на отчитането в болничната аптека, всяка покупка и доставка ще се регистрира в реално време. Имаме уверение от „Информационно обслужване“ АД, че през май системата ще бъде напълно функционираща“, обясни какви ще са мерките той.

„Подготвили сме промени в две наредби, които предстои да бъдат публикувани за обществено обсъждане. МЗ и МФ решиха, че в следващите дни на сайта на здравното ведомство ще бъдат публикувани всички покупки на лекарства, брой опаковки, единична цена и коя болница ги е купила“, посочи още Афенлиев. И се закани, че ако все пак одитите в тези 7 държавни болници покажат данни за нередности, е възможно да се намеси и Агенцията за държавна финансова инспекция.

„След като приключат одитите, ще може да се отговори какви са пропуснатите ползи“, каза пък Станимир Михайлов, заместник-министър на финансите и председател на Надзорния съвет на НЗОК.

Припомняме, преди дни след заседание на надзорниците, управителят на касата доц. Петко Стефановски каза пред журналисти, че НЗОК предлага да се направят нормативни промени за неразрешените за употреба лекарства, като целият процес на лечение с тях бъде дигитализиран.

СПОДЕЛИ