Не е възможно да се актуализират цените на клиничните пътеки без бюджет, отговори служебният здравен министър Михаил Околийски на искането на БЛС да си влезе в ролята и да инициира преговори между съсловната организация и НЗОК за незабавно подписване на Анекс към НРД, за да може да се увеличат цените на медицинските дейности.
Припомняме, вчера от Българския лекарски съюз алармираха, че системата на здравеопазването е на ръба, поставена е под тежък и задълбочаващ се финансов дефицит, а разходите на лечебните заведения за енергия, медицински консумативи, издръжка и персонал се увеличават главоломно. „Преговорите се водят между НЗОК и Българския лекарски съюз, здравното министерство е само медиатор“, напомни Околийски, попарвайки медиците навръх празника им – 7 април.
„Здравната система се задъхва не от последния месец и половина. Подкрепяме всяко действие в интерес на пациенти и работещи в системата, но има процедури в закона, според които договарянето и подписването на Анекс е процес между НЗОК и съсловните организации. Странно е подбран моментът за такова искане, не искам да си мисля, че е политическо искане, но да такъв извод може да се стигне“, коментира още здравният министър.
Думите му подкрепи и управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски, според когото за да бъде актуализиран бюджетът на касата, трябва да се направи актуализация на държавния бюджет. „Удължителният закон е категоричен – работим с 1/12 от бюджета за 2025 г. всеки месец и с не повече от събраните приходи. Във всеки един момент можем да подпишем анекс към НРД, стига да няма финансови параметри“, обясни той.





