„Пирогов“ на кръстопът

Болницата има две възможности – или да вдигне знамето и да поведе съсловието на битка с лимитите, или да потърси спасение за себе си, но и да се обезличи, смята д-р Стойчо Кацаров

3605

„Пирогов“ не е просто една от големите болници в София. Той не е специален, заради големи сгради, брой професори, скъпа апаратура или местоположение. „Пирогов“ е специален, защото през годините след 1990-а, болницата беше един от символите на борбата за свобода и демокрация, не само в здравеопазването, но и в обществените отношения като цяло. Спешният институт беше лидер на медицинската общност, без значение кой му е бил слаган за директор. В момент на криза пироговци неизменно заставаха начело на съсловието и никога срещу него. Това заяви председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров.

По думите му, днес „Пирогов“ е в трудна ситуация. Болницата има натрупани огромни дългове. Лимитите на НЗОК не позволяват реализацията на какъвто и да е оздравителен план, защото и добре и лошо да работиш, парите не зависят от това, а от решението на администрацията. Част от дейността на института от началото на годината е определяна като надлимитна и не е заплатена, което допълнително влошава ситуацията.

„Ножът изглежда е опрял до кокал, има затруднения дори да се изплащат възнагражденията. Ситуацията е критична, но тя е такава за повечето други болници, без значение дали са „малки” или „големи”, дали са частни, държавни или общински. Макар някой се справят и по-добре, всички са потърпевши от лимитите. Особено тези, които работят повече и са търсени от пациентите“, категоричен е д-р Кацаров.

„Преди няма и месец, Общото събрание на националното сдружение на областните болници взе решение да не подписва договори с НЗОК, именно заради намалените лимити през 2017 година. В последствие, те не изпълниха това решение най-вече, защото им липсваше водач. Някой като „Пирогов“, който да има авторитета и да не се страхува да застане начело на справедливата кауза“, смята шефът на ЦЗПЗ.

Според него в момента пироговци са на кръстопът. „Те имат две възможности. Едната е отново да вдигнат знамето и да застанат начело на национална кампания за премахването на лимитите. В тази им роля те ще бъдат подкрепени не само от областните, но и от общинските, и от частните болници, както и от пациентите си. Другата възможност е ръководството на болницата да похарчи натрупания авторитет, за да постигне сепаративно по-добри условия за себе си. Така ще реши някой текущи проблеми и ще запуши временно финансови дупки. Ако избере този път, обаче „Пирогов“ ще престане да бъде знаме, символ и лидер. Ще стане една от многото болници в София“, убеден е д-р Стойчо Кацаров.

СПОДЕЛИ