Росен Желязков поиска висока медицина не само в София

Нашият ангажимент е да развиваме младите специалисти, но и да създаваме отлични условия за онези, които вече са положили в своя жизнен път необходимото професионално, академично и човешко отношение, заяви премиерът при откриването на скенер и мамограф в болницата в Разлог

419
Росен Желязков
Снимка: МС

„Необходимо е да направим медицинската професия атрактивна и на регионално ниво, а не само чрез концентрация в София. За това е нужен диалог с гилдията и с всички, които показват активна гражданска позиция по темата“, заяви премиерът Росен Желязков при откриването на нови високотехнологични скенер и мамограф в МБАЛ „Д-р Асен Велев“ в Разлог.

Той подчерта и нуждата от последователни и устойчиви политики: „Трябва да се търсят устойчиви решения, които дават възможност потенциалът на нашата образователна система, която е сред водещите в Европа в областта на медицината, да бъде развит. Свидетелство за това е броят на чуждестранни студенти, които се обучават в България и които се реализират успешно в страни като Великобритания. Там специалистите, завършили у нас, са на второ място сред постъпващите в системата“, каза Желязков.

По време на официалната церемония, на която присъстваха и председателят на комисията по здравеопазване в 51-о Народно събрание проф. Костадин Ангелов, депутати, кметът на града Красимир Герчев, както и много други гости, премиерът изрази признателност към лекарите и медицинския персонал, които ежедневно полагат усилия за здравето на хората в региона.

По отношение на новата апаратура министър-председателят отбеляза, че тази придобивка не би била нищо без експертизата, която имат лекарите и медицинските специалисти. „Модерната техника е ефективна, само когато е в ръцете на подготвени и отдадени професионалисти“, подчерта той. Росен Желязков акцентира и върху дългосрочните приоритети на правителството в сектора. „Нашият ангажимент е да развиваме младите специалисти, но и да създаваме отлични условия за онези, които вече са положили в своя жизнен път необходимото професионално, академично и човешко отношение“, увери премиерът.

Скенерът и мамографът са поредната стъпка към превенция и опазване на здравето на населението от общините Разлог, Банско, Якоруда, Белица, както и на големия туристически поток в региона. Компютърната томография е съвременен метод, който чрез рентгенови лъчи и компютърна обработка осигурява бърза и точна диагностика. Интегрираният изкуствен интелект в новия апарат улеснява установяването и проследяването на структурни изменения в тялото. В диагностичния блок е монтиран и най-новият дигитален мамограф от водещ световен производител. Методът използва рентгенови лъчи за изобразяване на тъканите на млечната жлеза и е основен за ранна диагностика на рак на гърдата, особено при жени над 40 години, обясниха от правителствения пресцентър.

СПОДЕЛИ