Главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на кандидата за депутат от Реформаторския блок д-р Валентин Павлов. Очаква се на зъболекаря да бъде повдигнато обвинение за „лекарска грешка“. Ако Централната избирателна комисия уважи искането на Цацаров, д-р Павлов може да получи до шест години затвор.
Д-р Валентин Павлов е съсобственик на столична стоматологична клиника. През юни 2016 година в нея постъпва 14-годишно момче, на което е направена стоматологична операция, след която то не излиза от поставената му пълна упойка и след транспортирането му в „Пирогов“ детето умира.
Кандидат-депутатът от РБ е направил операцията, като, според прокуратурата, еднолично, без консултация с анестезиолог е насрочил пълна упойка, въпреки, че е бил наясно, че клиниката не разполага с логистична и материална обезпеченост за реакция при възникването на някакво усложнение. И още – не е било спазено изискването за информиране на родителите за възможните рискове при предстоящата операция и поставената упойка. Само им е било обяснено, че става въпрос за рутинна интервенция, като последствията можели да бъдат леко неразположение и незначителни болки. Освен това д-р Павлов не е изискал провеждането на медицински консултации и изследвания – задължителната по стандарт консултация с кардиолог и педиатър, както и с алерголог във връзка с евентуално наличие на алергии.
На 14-ти юни 2016 г. към 14 ч. момчето е поставено под обща ендотрахиална анестезия. Д-р Павлов оперирал кистата, но към 15,10 ч. състоянието на детето рязко се влошило – вдигнало температура 39,5 градуса, получило тахикардия, затруднено дишане и повишено отделяне на въглероден диоксид – признаци, които отговарят на състоянието малигнена хипертермия. В кратката характеристика на продукта-анестетик, приложен на пациента, е посочено, че употребата му би могла да доведе до злокачествена хипертермия. В листовката изрично е указано, че са докладвани постмаркетингови случаи на малигнена хипертермия, като някои от тях са били фатални, посочват от прокуратурата.
Лечението на това клинично състояние включва преустановяване на провокиращите средства (като използвания в случая анестетик), интервенозно приложение на дантролен натрий. В същата листовка е посочено, че приложението на инхалаторни анестетици е свързано с повишаване на серумни нива на калий, водещи до сърдечни аритмии и смърт при деца по време на постоперативния период.
От заключението на съдебно-медицинската експертиза е установено, че приложението на дантролен е успешно в първите 15-20 минути, като неприлагането му води до 100% смъртност, а с приложението му, според най-съвременните проучвания на американски анестезиолози, са излекувани 95% от третираните с дантролен и е избегнат фатален край. Установено е също, че при здраво дете, без психично или соматично заболяване, приложението на инхалаторния анестетик не е било необходимо.





