
Служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев и ректорът на МУ-Варна проф. Валентин Игнатов подписаха днес договора, с който правата на държавата по управлението на УМБАЛ „Св. Марина“ се предоставят на университета за срок от 5 години. Припомняме, това е втори пореден път, в който втората най-голяма болница у нас ще се управлява от МУ-Варна, а д-р Меджидиев има идея за подобен договор с МУ-София, но за УМБАЛ „Александровска“.
„Подписването на втори договор с 5-годишен срок, с който правата на държавата по управлението на УМБАЛ „Света Марина“ се предоставят на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, стана възможно след решение на правителството от 20 октомври тази година. С решението даваме възможност за трайно взаимодействие между Медицинския университет и лечебното заведение, което е със статут на университетска болница, и гарантираме качествено практическо обучение на студенти, докторанти и специализанти, както и осъществяване на болнична медицинска помощ на най-високо ниво“, посочи министър Меджидиев.
Той отбеляза, че от 2018 г., когато пак с решение на МС за първи път на университета са предоставени правата на едноличен собственик на капитала по управление на УМБАЛ „Св. Марина“ досега, са отчетени положителни резултати във всички направления: оптимизирани са разходите и е подобрено финансовото състояние на лечебното заведение – налице е увеличение на текущите печалби и липса на просрочени задължения; увеличени са трудовите възнаграждения; осигурена е възможност за инвестиране в материална база и специализирана апаратура; разширени са възможностите за практическо обучение в базата на болницата; отчита се повишаване на мотивацията на преподавателския състав и стимулиране развитието на медицинската наука.
„Предоставяме по-спокойни и добри условия за работа на лекарите и преподавателите, възможности за по-качествено обучение на докторантите и специализантите, а на пациентите – адекватна и навременна медицинска помощ. Това е модел, който трябва да продължава да се развива не само във Варна, а и в другите градове, които го позволяват“, посочи ректорът на Медицинския университет проф. Валентин Игнатов.




