Доц. Кунчев: Кацаров не разчита на мнението ми

Слюнчестите тестове са най-ниско чувствителни, може би не ни показват реалната заболяемост сред децата, коментира главният здравен държавен инспектор

716
грипна епидемия
Доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор

Имаме различия с министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров, призна в ефира на бтв главният държавен здравен инспектор и лекар на годината доц. Ангел Кунчев. „Той не разчита на моето мнение и на екипите ни, назначи си свой експерт – проф. Мира Кожухарова, която е много добър епидемиолог, и правят, каквото преценят за правилно. Не че има грешки, но има недооценяване“, уточни Кунчев.

Според него трябва да се направи мащабна кампания за ваксинация: „Бих направил огромна кампания. Докато не стигнем тези пусти 50%, ще продължим да живеем така. Късно е кампанията да е базирана на медицински факти, решението е емоционално, това е пътят да се върнем в живота и начини има“.

Кунчев допълни, че в последните две години въпреки немалкия натиск се е водил от това какво казва науката и какви решенията взимат другите държави. „Сега сме атакувани и мразени. Ами ако това се беше случило само в България и в няколко страни, сигурно биха искали да ни разстрелят за това, че не правим нищо. Не са по-глупави от нас германците, италианците…“, допълни още държавният здравен инспектор.

Относно случаите на менингит в столична детска градина и починалото впоследствие дете той обясни, че всяка година си отиват едно-две деца. „Заболяването е безсимптомно и ако детето  е със сринат имунитет, се срива организмът“, посочи той.

За връщането от утре на учениците в клас доц. Кунчев обясни, че ще има известно покачване на случаите, но не може до безкрай децата да не ходят на училище.

Според него има три вида антигенни тестове, като тези със слюнка са най-малко ефективни. „Когато дадеш милиони и намериш 0,002% положителни проби, се питаш има ли смисъл от това нещо и дали тестовете дават реален резултат. „Най-ниско чувствителни са тези със слюнка, има антигенни тестове които струват 5 и 75 лева и това не е заради нищо“, категоричен е Кунчев. Той обясни, че е предложил да се премине към назални тестове – с вземане на проба от носа, което „не е проблем и инвазия, не крие опасност. Прилагат се в Германия, Австрия и други страни“. Кунчев допълни, че в момента се плаща данък с неразбирането в обществото: „Ето ви ваксини – не искаме, ето ви тестове – не искаме, ето ви щадящи тестове и пак 60% са готови децата им да ходят на училище“.

„Забавих малко поставянето на третата доза и вирусът ми даде урок, че когато си решил да правиш нещо най-добре е да го направиш навреме. Дадох положителен резултат, не се наложи влизане в болница, още по-малко пък интубация“, каза той относно боледуването му и  твърденията, че e бил в изключително тежко състояние заради COVID-19. „Със сравнително добро лечение успях да го преодолея в рамките на 7–10 дни. След това обаче този прочут пост-COVID синдром показа своите качества. Цялото тяло страда при едно такова заболяване и кой каквото си има го усложнява. Имаше игра на кръвното налягане, висока кръвна захар. Слава богу е преодолимо“, добави Кунчев.

СПОДЕЛИ