Ексхумираха тялото на най-младата жертва на COVID-19 у нас

19-годишният Христо Денев почина в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, родителите му обвиняват лекарите за смъртта му

1117
починали

Тялото на 19-годишния Христо Денев, починал в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново с диагноза COVID-19, беше ексхумирано днес. Разпореждането е на Националната следствена служба по указания на Софийска градска прокуратура.

Над 10 следователи, доктори, санитари и криминалисти са участвали в процедурата, а за отварянето на металния ковчег са следяли представители на Регионалната здравна инспекция. Безпрецедентно за случай на опасната зараза, аутопсията е извършена на място, а след това тялото е запечатано обратно в ковчега.

Припомняме, преди седмица СГП бе определена да осъществява ръководството и надзора по случая със смъртта на абитуриента от Велико Търново, след като всички търновски прокурори си направиха отвод от случая. Причината е, че зам.-апелативният прокурор Емил Денев, който няколко години е бил и окръжен прокурор, е чичо на бащата на момчето Иван Денев, а главната медицинска сестра в болницата му е леля.

COVID-19
19-годишният Христо отива на бала си, месец преди да почине

Христо беше хоспитализиран на 12 юли с положителен PCR тест за коронавирус. Девет дни по-късно състоянието му се влошава и той е преместен в реанимацията, където е интубиран. След 10 дни борба за живот, на 31 юли момчето издъхва. Според официалната статистика, младежът е починал от коронавирус и засега е най-младата жертва на инфекцията у нас.

Предстоят множество процесуално-следствени действия за изясняване на обстоятелствата по случая и най-вече да се установи дали са налице допуснати от страна на медицински лица пропуски и грешки при лечението на пациента, които евентуално да са в пряка причинно-следствена връзка с настъпилата смърт на младежа. Такива са обвиненията на родителите му към медиците, включително и за приложено експериментално лекарство, макар че друго и към момента все още няма за COVID-19.

С оглед значителната правна сложност на случая и необходимостта от предприемане на мерки за осигуряване на своевременно и законосъобразно извършване и приключване на разследването е сформиран екип от прокурори от СГП.

В свой пост във Фейсбук преди 5 дни бащата на Христо – Иван Денев, е написал: „Скъпи приятели и поддръжници, днес бях разпитан като свидетел по образуваното досъдебно производство за смъртта на сина ми. Ето защо, разбираемо и при съобразяване със закона, вече ще бъда далеч по-умерен в информирането ви. Следете развитието и бъдете с нас в молитвите си! Бъдете сигурни, че скритото ще стане явно и че Истината ще бъде постигната!“.

В болницата във Велико Търново все още тече и проверка на Агенция „Медицински надзор“, а шефката на реанимацията д-р Сибила Маринова поиска такава да бъде направена и за цялостната й работа като координатор по донорство.

СПОДЕЛИ