Истинско търпение ще трябва да прояви мъж, избрал да се оперира във варненската болница „Проф. Темелков”. Пациентът се нуждае от интервенция на половата система, но ще я получи едва след три години – на 28 септември 2019 г. Това става ясно от Националната листа на чакащите за планов прием в болница. Според нормативната база обаче, хоспитализация не може да бъде отлагана с повече от 2 месеца. В интерес на истината мъжът би могъл да избере друго лечебно заведение в страната, където да се подложи на интервенцията, но така се нарушава правото му на избор на лекар и болница.
Това не е единственият случай, в който законът се нарушава и болните са принуждавани да чакат терапията си повече от два месеца. Близо година за рестадиране на онкологично заболяване и изследване със скенер ще трябва да почакат двама души, които се лекуват в най-голямата болница у нас – пловдивската „Св. Георги“. Датата за техния планов прием е 11.07.2017 г. За 8 септември догодина пък е отложен пациент на столичната „Св. Анна“.
Десетки са случаите, в които престоят в листата на чакащи, е между 3 и 5 месеца, което отново противоречи на наредбите. Прави впечатление и че продължава да има опашки за прием в онкологичните центрове в цялата страна, въпреки че здравното министерство отрича да има българи с рак, които не могат да получат навреме терапията си.
Общо 70 са лечебни заведения, които официално са обявили листи от чакащи пациенти. На опашката вече има 3796 души.
Най-много записани за прием има в Университетската болница в Плевен, където лечението си чакат 531 души. На второ място е частната мега структура Сити Клиник, където 329 са пациентите в листата, а 90 % от тях чакат за проследяване и рестадиране на онкологичното си заболяване. 312 са пациентите в листата на столичната „Св. Иван Рилски”, а за прием в частната болница за женско здраве „Надежда” в София опашката е от 244 души. Варненската „Д-р Марко Антонов Марков“ е в петицата на най-желаните болници с опашка от 241 пациенти. В „Доверие“ – София записаните са 141 души, а в Националната онкологична болница чакащите за прием са 139. В столичната психиатрия „Св. Наум“ пък 139 души не могат да получат помощ веднага.





