ВМА с награда „По волята на Хипократ“

Болницата беше отличена за над 7-те хиляди пациенти, които са прегледани безплатно

1859
ВМА
Кристиян Калчев връчва почетния плакет на началника на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски

ВМА получи награда в националната кампания „По волята на Хипократ” в категория „Социални каузи”, организирана от Национален научен експедиционен клуб ЮНЕСКО. Призът е за над 7-те хиляди пациенти, които лекари от болницата са прегледали безплатно.

„В рамките на инициативата ще бъдат наградени 40 физически лица и една болница, които се занимават със социални кампании. На национално ниво първото място печели Военна болница. Желая ви да продължавате в същия дух и тези инициативи да се разрастват“, заяви Кристиян Калчев, който връчи почетния плакет на началника на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски.

„Нашето убеждение е, че трябва да имаме дейност, извън строгите ни задължения. Ние редовно правим  различни превантивни кампании, които не са по заповед, а благодарение на личните усилия на нашите доктори“, посочи проф. Мутафчийски. Той отчете, че за последната година и половина безплатни консултации със специалисти на ВМА са получили над 7000 души, като изтъкна, че най-активни в превантивните кампании са Катедра по инфекциозни болести; Клиника по дерматология; Клиника по ендокринология и болести на обмяната; Клиника по гръдна хирургия; Клиника по ендоскопска хирургия; Клиника по очни болести; Клиника по урология; Клиника по съдова хирургия; Клиника по гастроентерология.

„Над 7000 души – това е една внушителна цифра. Нашите кампании излизат и извън столица, аз лично също съм участвал. Лекарите ни са преглеждали в такива зони, където хората страдат от липсата на медицинско обслужване. Винаги има голям интерес и колегите едва насмогват“, коментира още началникът на ВМА. „Благодаря на колегите, защото без техния ентусиазъм това нямаше как да се случи. Радвам се, че тези инициативи се забелязват и съм сигурен, че този плакет е едно признание за труда им и ще доведе до удовлетворение в тях“, добави генерал проф. Мутафчийски.

От Национален научен експедиционен клуб ЮНЕСКО заявиха, че и занапред ще продължат да подкрепят подобни социално значими каузи, защото ЮНЕСКО се грижи за българската култура и за най-ценното българско съкровище – живота, поверен на достойните български лекари.

СПОДЕЛИ