Лекари обявиха безпрецедентни резултати от клинично проучване на нова ваксина с тройно действие срещу рак. Препаратът показва потенциал да унищожи напълно туморите при пациенти в напреднал стадий на заболяването. Информацията беше оповестена от The Guardian и предизвика сериозен отзвук в медицинската общност.
Международното изследване обхваща 11 държави и е насочено към хора с рецидивирали тумори. Тези пациенти не са се повлияли от досегашните стандартни методи на лечение. Амивантамаб е унищожил напълно туморите при 15 пациенти в напреднал стадий на заболяването. Резултатите показват, че лекарството намалява размера на туморите при повече от една трета от участниците. Драстични промени са наблюдавани само няколко седмици след началото на терапията.
Професор Кевин Харингтън от Института за изследване на рака в Лондон (ICR) определи реакциите като изключително силни. Той подчерта, че става дума за хора с резистентност към химиотерапия и имунотерапия. „Това са безпрецедентно силни реакции при пациенти, чието заболяване е станало резистентно както към химиотерапия, така и към имунотерапия. Това е група пациенти, за които възможностите за лечение са изключително ограничени, така че да видим такова ниво на полза е много впечатляващо“, обясни Харингтън. И добави, че това лечение има потенциал да помага на хиляди пациенти ежегодно.
Данните бяха представени на годишната среща на Американското дружество по клинична онкология (ASCO) в Чикаго. В проучването са взели участие 102-ма пациенти с рак на главата и врата. Това е шестият по честота вид рак в световен мащаб. При 43-ма от тях туморите са се смалили или са изчезнали напълно.
Лекарството атакува рака по три начина, блокирайки ключови протеини и активирайки имунната система. То блокира EGFR (рецептор на епидермалния растежен фактор), който стимулира растежа на тумора. Паралелно с това спира MET – пътят, използван от раковите клетки за избягване на лечението. Третото действие активира имунната система, за да атакува директно злокачественото образувание.
Един от първите успешно лекувани пациенти е 56-годишният Карл Уолш. Той е диагностициран с рак на езика през 2024 г. Първоначалните терапии с химиотерапия не дали резултат. Уолш се включил в клиничното изпитване OrigAMI-4 през лятото на 2025 г. „Първоначално бях лекуван както с химиотерапия, така и с имунотерапия, които за съжаление не дадоха резултат. Тогава ми беше препоръчано да участвам в клиничното изпитване OrigAMI-4. Сега съм в 17-ия си цикъл на лечение и съм много доволен от постигнатия досега напредък“, споделя той.
Пациентът описва значително подобрение в качеството си на живот. Преди терапията той е изпитвал силна болка и затруднения при говорене и хранене. Благодарение на амивантамаб, подуването е намаляло, а говорът му се е възстановил напълно. Уолш вече води нормален живот и се е върнал към обичайния си хранителен режим.
Новият метод на приложение чрез подкожна инжекция значително улеснява амбулаторното лечение на болните. За разлика от интравенозните инфузии, амивантамаб се прилага бързо и удобно. Страничните ефекти са леки до умерени. По-малко от 10% от пациентите са преустановили лечението поради нежелани реакции.
Изследователите акцентират върху значението на проучването за не-HPV ракови заболявания. Тези форми на рак на главата и шията обикновено се лекуват много трудно. Пациентите с рак на главата и шията са живели средно 12.5 месеца след началото на терапията. Това е сериозен прогрес за група с толкова лоши първоначални прогнози.
Професор Кристиан Хелин от ICR подчерта значимостта на научните изследвания за намиране на нови решения. „Това проучване показва как разработването на нови лечения чрез строги изследвания в областта на рака може да доведе до значими постижения, дори за пациенти с много ограничени възможности за лечение. Постигането на такова ниво на туморен отговор и обнадеждаващи резултати по отношение на преживяемостта при такава трудна за лечение група представлява значителна крачка напред“, категоричен е той.





