Околийски: И двете ми дъщери са ваксинирани срещу HPV

С 300% са се увеличили защитените от грип българи на и над 65 години, отчетоха от МЗ

76
HPV
Снимка: МЗ

„Аз съм баща на две дъщери и двете са ваксинирани срещу HPV. За мен това казва всичко. Като родител не бих направил този избор, ако не вярвах безусловно в безопасността, качеството и ползата от имунизацията. Няма по-силен аргумент от този“, заяви служебният здравен министър доц. Михаил Околийски на пресконференция, посветена на тригодишнината от създаването на „Коалиция HPV”.

Той отчете напредъка на България по отношение на имунизираните, като посочи, че през 2025 г. са приложени 18 495 безплатни HPV ваксини по програмата. От тях 14 507 при момичета и 3988 при момчета. „Това е знак, че темата стига до повече семейства, че усилията на всички ни дават резултат. Но същевременно ни показва и колко много още можем да направим“, посочи здравният министър. И даде за пример Словения, където през последните 3 години ваксинационното покритие е достигнало около 86%, което е близо до целта на СЗО. „В държави като Хърватия, Косово, Северна Македония и Албания нивата са между 60 и 75%. България обаче все още е в дъното на тези статистики, заедно с Босна и Херцеговина, които регистрират между 0,2 и 4,2% обхват“, призна доц. Околийски.

„Зад тези проценти стоят десетки хиляди деца, които днес можем да защитим. Това са момичетата и момчетата, за които решението е в нашите ръце“, обърна се той към родителите и допълни: „Ако трябва да оставя едно послание, то е, че HPV ваксината е шанс за едно по-сигурно бъдеще“.

„Внасяните в страната количества грипни ваксини по програмата за профилактика срещу грип са се увеличили 4,5 пъти, а защитените от грип хора на и над 65 г. са нараснали с 300%“, съобщи междувременно началникът на отдел „Надзор на заразните болести“ в МЗ д-р Кремена Пармакова. Тя участва на събитие за оптимизиране на превенцията срещу грип в подкрепа на възрастните хора у нас, организирано от Посолството на Франция.

HPV
Снимка: МЗ

Всяка година се отчита ръст в броя на обхванатите по програмата: от 7,8% през 2019 до 24,4% през 2025 г., отчете и служебният зам.-здравен министър проф. Антония Димова. „Тези резултати показват, че когато всички работим заедно, се постигат реални и измерими успехи. Позволете ми да изразя благодарност към всички участници в програмата – общопрактикуващи лекари, търговци на едро на ваксини, медии, медицински дружества, които подкрепят развитието на ваксинопрофилактиката в България и спомагат за това да осигуряваме качествена грижа за живот в здраве“, заяви тя.

СПОДЕЛИ