Искат биомаркерна диагностика за всички онкоболни

За да може хората с рак да бъдат изследвани за определени мутации и да получат адекватно лечение, е нужно адаптиране на две амбулаторни процедури по време на преговорите за НРД, заявиха пациентски организации

375
кожен трансплант

Пациентски организации за пореден път поискаха държавата да осигури целия спектър от биомаркерна диагностика за всички онкоболни у нас. В писмо до МЗ и НЗОК те призоваха за адаптиране на две амбулаторни процедури по време на преговорите за анекс на Националния рамков договор, за да се гарантират адекватни и достъпни биомаркерни изследвания за всички нуждаещи се.

Сдружение за развитие на българското здравеопазване, Българска асоциация за закрила на пациентите, фондация „Една от осем“, Асоциация на пациентите с онкологични заболявания и сдружение „Общност Мостове“ обединиха сили, за да напомнят на управляващите, че от година никой не чува гласа на застъпниците на пациентите с рак. Съществуващата амбулаторна процедура, по която следва да се заплащат специфични изследвания на онкоболни пациенти, реално не е използвана от нито един нуждаещ се, твърдят организациите. А новата процедура, обнародвана в Държавен вестник преди дни, предвижда два вида генетични изследвания, но не за всички хора с рак.

„Както е направена, в момента тя е само за новооткрити пациенти. Това е чиста проба дискриминация. Второ, с това ново геномно секвениране не всички мутации могат да се изследват. Прави се една процедура, която изглежда изключително модерна и всеобхватна, но тя всъщност не е за всички пациенти, за които има налично лечение в България. Това е нещо като нищо“, обясни по БНР Боряна Ботева от Сдружение за развитие на българското здравеопазване.

Затова пациентските организации настояват за премахване на дискриминиращото изискване и за адаптиране на другата процедура, така че да обхване останалите пациенти, имащи нужда от биомаркерна диагностика, за да се избере най-подходящото за тях лечение. Ако това не може да стане през нормативна промяна в Наредба 9, да се заложи в анекса на НРД за 2026 г., който тепърва ще се договаря между НЗОК и БЛС, предлагат организациите.

За предвидените в проектобюджета на касата 2,5 млн. евро за такава диагностика, Боряна Ботева припомни, че техните изчисления показват нуждата да се заложат 12,8 млн. евро. „Говорим за заболявания, при които имаме налични лечения и при които има известни мутации. Всички пациенти, които имат нужда от биомаркерна диагностика, да бъдат изследвани, като изследванията се заплащат от обществения фонд. Тези хора са се осигурявали за това нещо. Да няма дискриминация на новооткрити, на рецидивии. Ракът си е рак. Ще има дела за дискриминация, ако нещата останат по този начин“, призовават от пациентските организации.

СПОДЕЛИ