Д-р Благомир Здравков: Педиатричната помощ не e остойностена адекватно

В отдалечените райони трябва да се изградят спешни центрове и логистични трасета, по които при конкретни индикации децата да бъдат максимално бързо насочвани към конкретен специализиран център, предложи директорът на Педиатрията

164
Благомир Здравков
Д-р Благомир Здравков, директор на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев"

„Тенденцията за напускане на медици потвърждава факта, че остойностяването на болничната педиатрична помощ все още е неадекватно, а от друга страна това говори за общинската политика в това направление“ каза по БНТ д-р Благомир Здравков, директор на СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“ в София.

Той коментира ситуацията в Пета градска болница, където петима от общо седем педиатри в лечебното заведение, подадоха оставки заради ниското заплащане. „Много е важно оперативното ръководство. То трябва да търси начин конкретните специалности да бъдат приоритизирани. Където има недостатъчно финансиране трябва да се търсят варианти“, посочи д-р Здравков. По думите му колективните оставки са демократичен начин да бъдат заявени позициите на лекарите.

„Педиатричната помощ остава една изключително отговорна дейност. Ако в държавата загине едно дете, това става новина №1 за републиката. Когато трудът и отговорността на тези хора не са оценени, те трябва да имат някакъв способ“, добави директорът на Педиатрията. Според него колективната оставка е вик за помощ. И уточни, че адекватната кадрова политика дава резултати след 3, 4 години, което пък означава, че аварийните мерки не помагат. „Отдалечените райони в страната остават най-големият проблем по отношение на педиатричната помощ. Но това е тенденция в цяла Европа. Хората, от които зависи управлението на системите, тъй като вече либерализацията на пазара не позволява ултимативно да разпоредиш на някого къде да работи, по тази причина оптимизацията става по линия на спешната помощ – изграждат се логистични трасета, по които при конкретни индикации децата да бъдат максимално бързо насочвани към конкретен специализиран център. И това са стъпките, по които следва да се върви“, заяви д-р Здравков.

Той коментира и трагичния случай с детето, което почина в дентална клиника в Пловдив. „Детската анестезиология е специфична дейност, а денталната – съвсем“, заяви д-р Благомир Здравков. Той бе категоричен, че преданестезиологичната консултация е неотменим етап от подготовката за анестезия. „Когато се касае за деца, първо там се снема анамнеза на бременността и раждането на майката – дали е имало някакви проблеми. След това целенасочено се търси подлежаща патология има ли детето. Установява се какъв е здравният му статус към момента, като финалният етап от това е непосредствено преди анестезията. Анестезиологът също преглежда детето, за да бъде то здраво, когато предстои тази интервенция. Има и допълнителни изследвания, тъй като има някои редки за анестезиологията усложнения като малигнената хипертермия, за която целенасочено трябва да се питат и родителите, и съответно, реакции на детето, например, ако немотивирано повишава температура, да кажем, от седене на слънце, от физическо натоварване или стрес“, описа стъпките той.

По думите му липсата на стандарт по анестезиология не може да бъде посочена като генерален проблем в тази област. „Това, че е отменен медицинският стандарт по анестезиология, не означава, че няма правила. Той дава обща рамка на поведението при работа в тази специалност. Но отделните направления – детска анестезиология, анестезия в кардиохирургията, дентална анестезия – това са модели на поведение, разписани в научната литература, и когато човек пристъпва да работи тази дейност, той трябва да е запознат с нея и с всички рискове“, подчерта шефът на Педиатрията.

Относно зачестилите тежки случаи на деца с менингококова инфекция, д-р Здравков препоръча имунизация.  „Важно е ваксините, които се предлагат за този микроорганизъм, да бъдат общодостъпни по лекарско предписание, защото има деца с животозастрашаващи имунологични заболявания, при които самото лечение на това заболяване ги прави по-възприемчиви към този тип бактерии. И там указанията са те задължително да бъдат ваксинирани. Така че моето мнение е, че тези ваксините трябва да са достъпни“, обясни лекарят.

 

СПОДЕЛИ