Учени за първи път успешно са отгледали човешки зъби в лаборатория. Това сочи ново проучване. Изследователите от Кралския колеж в Лондон твърдят, че този пробив може да доведе до израстване на загубени зъби при пациенти в бъдеще, предлагайки алтернатива на пломбите или зъбните импланти.
Екипът е разработил материал, който имитира средата, необходима за развитието на зъбите, позволявайки на клетките да изпращат сигнали и да започнат да формират зъб, съобщи в. „Индипендънт“, цитиран от БГНЕС. Д-р Ана Ангелова-Волпони, директор на регенеративната стоматология в Кралския колеж в Лондон, заяви, че изследването е продължило 10 години и има възможност да „революционизира стоматологичната помощ“.
За разлика от имплантите и пломбите, които са фиксирани и не могат да се адаптират във времето, изследването описва как лабораторно отгледан зъб, направен от собствените клетки на пациента, може да се интегрира в челюстта и да се възстанови като естествен зъб. „Пломбите не са най-доброто решение за възстановяване на зъбите. С течение на времето те отслабват зъбната структура, имат ограничен живот и могат да доведат до по-нататъшно разваляне или чувствителност. Имплантите изискват инвазивна операция и добра комбинация от импланти и алвеоларна кост. И двете решения са изкуствени и не възстановяват напълно естествената функция на зъба, което може да доведе до дългосрочни усложнения“, посочи Сюечън Джан, изследовател от Факултета по стоматология, орални и краниофациални науки. По думите му лабораторно отгледаните зъби биха се регенерирали по естествен начин, интегрирайки се в челюстта като истински зъби. Те биха били по-здрави, по-дълготрайни и без рискове от отхвърляне, като предлагат по-трайно и биологично съвместимо решение от пломбите или имплантите.
Предишните опити за пресъздаване на този процес в лабораторията се провалиха, тъй като клетките не можеха да комуникират ефективно. Сега изследователите проучват два възможни подхода: отглеждане на цял зъб в лаборатория, преди да го имплантират, или поставяне на зъбни клетки в ранен стадий директно в челюстта на пациента, където те могат да продължат да се развиват. „Имаме различни идеи за поставяне на зъбите в устата. Можем да трансплантираме млади зъбни клетки на мястото на липсващия зъб и да ги оставим да растат в устата. Алтернативно, бихме могли да създадем целия зъб в лабораторията, преди да го поставим в устата на пациента. И при двата варианта трябва да започнем много рано процеса на развитие на зъба в лабораторията“, обясни Джан.
„С напредването на областта интегрирането на такива иновативни техники имат потенциала да революционизира денталната помощ, предлагайки устойчиви и ефективни решения за възстановяване и регенериране на зъбите“, горда е д-р Ангелова Волпони.