Лекари от Пета градска хвърлиха оставки

Педиатрите излязоха днес на мълчалив протест, искат увеличение на заплатите и да им се изплати допълнителното материално стимулиране, което е спряно от началото на годината

201
Пета градска

Лекари от столичната общинска Пета градска болница са подали колективна оставка миналия петък, а днес излязоха на мълчалив протест пред лечебното заведение, което вече носи името „Княгиня Клементина“.

Петима от общо 7 педиатри са подписали заявление за напускане заради ниските възнаграждения и спряното от началото на годината допълнително материално стимулиране. „Това е зов за разговор, защото с нас не комуникира администрацията, а сме ги предупредили три седмици преди да подадем заявленията за напускане. С това заплащане ние няма да работим, тъй като моята брутна заплата на лекар специализант е 1900 лв., лекар със специалност взима 2000 лв., а началник на отделение – 2100-2200 лв.“, заяви пред БТА д-р Татяна Доломанжи, специализант в Пета градска. По думите й болницата получава средства от НЗОК и от Столична община, както и от платени прегледи и манипулации, но повечето пациенти са социално слаби и има родители, които дори не могат да купят лекарства за децата си.

„Искаме болницата да поеме отговорност и да ни повишат основните заплати с поне 300-400 лв. Условието за оттегляне на заявленията ни за напускане е и заплащане на всички спешни медицински прегледи, които са близо 150-200 на месец“, посочи специализантът в лечебното заведение.

„Към момента няма възможност да се реши проблемът, тъй като нямаше приет държавен бюджет, а по закон можем да сключим договор до приемане на бюджет, който да е в размер на 1/12 от предходната година, но и предходната година също нямаше бюджет и това, което се изплаща на болницата – 113 хил. лв., е въз основа на бюджета от 2023 г.“, обясни Ваня Григорова, председател на комисията по здравеопазване в Столична община. По думите ѝ изработените от тях дейности са два пъти повече. Затова и болницата няма възможност да изплати допълнителните възнаграждения и да продължи да функционира нормално докато се приеме общинският бюджет.

„Ще настояваме при приемането на общинския бюджет да се заложат средства, така че да се компенсира тази разлика от януари до приемането на бюджета, за да може да се изплатят допълнителните възнаграждения“, добави Григорова, която заедно със заместник-кмета по финанси Иван Василев, се срещна с протестиращите.

„Надявам се до началото на лятото да направим рекапитулация и да се движим напред. Преговорите със синдикатите за Колективния трудов договор вървят, следващото заседание е предвидено след предстоящите празници, има действие в тази насока, но кога ще се постигне краен резултат, не мога да кажа“, коментира здравният министър доц. Силви Кирилов. По думите му през Националния рамков договор е един от пътищата за постигане на успех. „Всичко, свързано със здравеопазването, което е с негативен знак, ме притеснява и макар че здравеопазването в случая е общинско, е българско. Ще видим какво и защо се е получило, ясно е, че има проблеми във финансирането, но то не е само в тази болница“, добави министърът. Според него проблемите в сектора трябва да се решат генерално.

СПОДЕЛИ