Преговорите между Български лекарски съюз (БЛС) и НЗОК за подписването на анекса към Националния рамков договор за медицинските дейности през тази година започнаха днес и се очаква да приключат в средата на май. В тази връзка от съсловната организация посочиха кои ще са основните им приоритети и подчертаха, че според тях има достатъчно финансови възможности за правене на политики и повишение на цени в някои направления. БЛС ще настоява за повече пари в секторите, където вижда, че българското общество се сблъсква с най-много проблеми.
„Един от тези тежки проблеми е в сферата на детското здравеопазване, изразяващ се във все по-малък интерес за специализация по „Педиатирия“ и все по-нисък интерес от страна на личните лекари за работа с деца поради тежестта и спецификата на тяхното обслужване. Ето защо предложението ни включва приоритетно увеличение на цените с по-голям от средния процент за капитация и медицински дейности при децата, което формира допълнително увеличение в частта детско здравеопазване в първичната извънболнична помощ от около 23 млн. лв“, обясниха от БЛС. Припомняме, родители настояват децата да посещават специалисти без направление, а прегледите в спешните кабинети, ако състоянието на малките пациенти не се окаже спешно, да не се таксуват и затова в доклад на институцията на обмудстмана се препоръчва управляващите да предприемат стъпки са изцяло безплатно детско здравеопазване.
Вторият приоритет на БЛС ще е увеличение на цените за наблюдение на полиморбидните пациенти или т. нар. диспансеризация, за което ще са необходими 25 млн. лв. По отношение на специализарана извънболнична помощ ръководството на съюза счита, че за поредна година има възможност да се постигне повишаване на цените на медицинските дейности основно за преглед при педиатър, за експертиза за временна нетрудоспособност в ЛКК и за физиотерапията.
При изследванията с предвиденото увеличение на бюджета, БЛС предлага по-високи цени приоритетно за образната диагностика, която изисква скъпа и трудна за поддържане апаратура, а в същото време има най-висока диагностична стойност. От съсловната организация искат и повече пари за изследванията за микробиология и патоанатомия. „Важно е да подчертаем, че предложенията ни са съобразени изцяло с възможността да бъдат подсигурени тези средства на базата на необходимите количества и обеми спрямо изпълнението на бюджета от миналата година“, подчертаха от съюза.
Управителният съвет на БЛС обаче е изключително притеснен по отношение на перото в бюджета на НЗОК за болнична помощ. „Имайки предвид проблемите, пред които са изправени болниците: от една страна нарастваща инфлация и увеличаващият се натиск от страна на медицинския персонал за повишаване на заплатите, а от друга – неразплатените средства в размер на 146 млн. лв. и гласувания бюджет за тази година, който номинално е увеличен спрямо 2024 г., но реално е равен и дори по-нисък от касовото изпълнение, има опасност и е налице притеснение, изобщо да бъде изплатена в пълния й размер оказаната болнична медицинска помощ за 2025 г.“, алармират от съсловната организация. И признават, че влизайки в преговорите, НЗОК и БЛС не разполагат с реален финансов ресурс за осъществяване на политики, увеличаване на цени и включване на нови дейности. Все пак минималното условие, за което от съюза ще настояват, е да бъде гарантирано заплащането на извършената дейност през тази година.