Предложение: Децата на лекар без направление

Омбудсманът препоръчва НЗОК да плаща повече дентални услуги, медицински изделия и лекарства, както и да поема лечението в хоспис

182
децата

Децата да ходят на прегледи при специалисти без направление и да не заплащат такса при посещение в спешен кабинет, ако състоянието им не се окаже спешно, настояват родители пред омбудсмана. Това е записано в годишния доклад за дейността на институцията за 2024 г., внесен за разглеждане в Народното събрание. Затова и първата генерална препоръка в доклада, в който има 11 общи и 37 специализирани препоръки, е предприемане на стъпки към изцяло безплатно детско здравеопазване. Припомняме, в бюджета на НЗОК за тази година за първи път има отделени 10 млн. лева за безплатни антибиотици и противовирусни медикаменти за деца до 7-годишна възраст.

От какво са недоволни пациентите

От институцията на омбудсмана отчитат, че голям брой жалби на граждани са постъпили през миналата година по повод на: проблеми при комуникацията с диспечерите в спешна помощ, неотзоваване на повиквания; закъснения на линейката; обем и качество на оказаната на място медицинска помощ; проблеми при осъществяване на хоспитализации и откази на болниците да приемат докараните им с екипи на ЦСМП пациенти; липса на джипита в малките и отдалечените населени места или непосещаване от лекар или фелдшер; неосигурен достъп до медицинска помощ между 20.00 ч. вечерта и 8.00 ч. сутринта през работните дни и денонощно през почивните и празничните дни по повод остри и изострени хронични заболявания и състояния; липса на гарантиран безплатен достъп до първична и специализирана медицинска помощ в морските курорти през активния сезон; отказ на джипита да вписват нови пациенти в листите си; откази на лекари за домашни посещения; липса на легла за долекуване; липса на някои лекарства в аптеките; незаплащане с публични средства на престоя в хосписите; ниско качество на денталните услуги по линия на НЗОК; лоши битови условия в здравните заведения и най-страшното – множество съмнения за лекарски грешки, след настъпила смърт в болница.

В анализа на омбудсмана за болничната помощ се отбелязва като съществен проблем, че при хоспитализация се лекува само основното заболяване, а съпътстващите – едва при евентуална повторна хоспитализация по друга клинична пътека. Като пример от институцията посочват жалба от жена, която търси съдействие баща ѝ да не бъде изписан от столична болница, а преместен в подходяща за състоянието му структура. В допълнение към жалбата си съобщава, че баща ѝ все пак е бил изписан и е починал в линейката на път за областния град, в който живее.

Препоръки

Сред препоръките в доклада на омбудсмана е изтъкната нуждата от финансиране с публични средства на дейности за долекуването, продължителното лечение и рехабилитацията с достатъчен обем и продължителност, както и регламентиране на оказването на палиативни грижи и заплащането им с публични средства.

Според институцията здравните власти трябва да работят още за намаляване нивото на доплащане от здравноосигурените за медицински дейности, лекарства и медицински изделия, както и за разширяване на скрининговите програми. Подчертана е и необходимостта от засилен контрол върху качеството на болничната помощ и реда за нейното финансиране при задължително отчитане удовлетвореността на пациентите.

Други препоръки са: изцяло гарантиране на правата на гражданите при медицинската им експертиза и произтичащите от нея социални права; разширяване на критериите за включване на нови заболявания в списъка за домашното лечение, за които НЗОК заплаща напълно или частично; съкращаване на сроковете за одобряване на лечението в чужбина на български граждани с приоритет деца и недопускане за забавяне на лечението; гарантиране провеждането на комплексно лечение на пациентите по време на болничния им престой; приемане на правила за добра медицинска практика по всички специалности и контрол върху спазването им; нормативни промени, които гарантират защитата правата на пациентите; осигуряване на 24-часов достъп на децата до първична и специализирана медицинска помощ; изготвяне на дългосрочна стратегия за повишаване капацитета на спешната помощ; достъп до лечение на хора с редки заболявания.

СПОДЕЛИ