Откриха ново лекарство за Алцхаймер

Хапчето не само лекува симптомите, то може да забави или промени хода на заболяването, тъй като този път учените залагат на различна концепция - вместо да се фокусират върху премахването на бета-амилоидните плаки, те се съсредоточават върху възпалението в мозъка

177
Алцхаймер

Учени откриха ново лекарство за Алцхаймар, което не само лекува симптомите, но може действително да забави или промени хода на заболяването, съобщава БГНЕС.

Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция – състояние, което засяга паметта, мисленето и поведението. Тя бавно уврежда мозъка и се влошава с течение на времето.

В момента няма лек за Алцхаймер. Малкото лекарства, които са на разположение, могат да помогнат само донякъде и действат само в ранните етапи. Сега обаче учени от университета в Барселона, Испания, са разработили ново лекарство, което един ден може да доведе до голяма промяна. Това потенциално ново лечение е резултат от 7-годишни изследвания. То е създадено от голям екип от учени от няколко изследователски центъра в Испания и Германия.

Проучването е ръководено от Мерсе Палàс и Сантяго Васкес, професори от Факултета по фармация и хранителни науки на Университета в Барселона. Техните открития бяха публикувани наскоро в авторитетното научно списание ACS Pharmacology & Translational Science.

Изследователите са тествали новото лекарство в две групи мишки, които са отглеждани да развиват симптоми, подобни на тези на Алцхаймер. При тези мишки лекарството е показало силен защитен ефект в мозъка. То е спомогнало за намаляване на мозъчното възпаление, подобрило паметта и поддържало здравето на мрежата от нервни клетки в мозъка.

Това лекарство действа по различен начин от повечето досегашни лечения. През последните 10 години много експериментални медикаменти се фокусираха върху премахването на определени вредни протеини (наречени бета-амилоидни плаки) от мозъка. Но тези усилия в повечето случаи не са успели да помогнат на пациентите. Екипът в Барселона решава да се съсредоточи върху друга ключова част от заболяването: възпалението в мозъка.

Възпалението е начинът, по който организмът се бори с наранявания или инфекции, но при болестта на Алцхаймер мозъкът остава в състояние на постоянно възпаление на ниско ниво. Това може да доведе до повече увреждания с течение на времето. Новото лекарство помага, като блокира специфичен ензим, наречен разтворима епоксидна хидролаза (или sEH). Той играе роля в контрола на възпалението и болката в организма. Когато този ензим е блокиран, в мозъка се увеличават полезните молекули, наречени EET (епоксиеикозатриенови киселини). Тези молекули са естествени противовъзпалителни агенти, които могат да защитят мозъчните клетки и да подобрят притока на кръв в мозъка.

Проучването показва, че мишките, лекувани с новото лекарство, имат по-добра памет и мозъчна функция. Мозъчните им клетки са останали по-здрави, а връзките между тях са били по-силни. Още по-впечатляващо е, че ползите са продължили дори един месец след спирането на медикамента, което предполага дълготраен ефект.

Друг ключов момент е, че това лекарство изглежда действа по-добре от обикновените противовъзпалителни хапчета като ибупрофен, които не са помогнали много при същите миши модели. За разлика от лекарствата, които са насочени само към един път в организма, това ново лечение действа едновременно върху множество системи, свързани с възпалението. Това по-широкообхватно действие може да обясни защо то се оказва по-ефективно.

Въпреки че резултатите са обещаващи, учените предупреждават, че ще минат много години, преди това лекарство да бъде използвано при хора. Превръщането на ново съединение в безопасно и одобрено лекарство е дълъг и скъп процес. Медикаментът трябва да премине през много етапи на изпитване, като се започне с лабораторни изследвания и изследвания върху животни, последвани от няколко кръга клинични изпитвания върху хора. При тези изпитвания се проверяват безопасността, правилната дозировка и ефективността на лекарството. Целият процес често отнема повече от десетилетие.

Все пак има реална надежда. Изследователите вече са патентовали лекарството, а фармацевтична компания в САЩ е закупила правата за по-нататъшното му разработване. Сега тази компания ще започне предклинични и клинични тестове. Учените от университета в Барселона ще продължат да работят в тясно сътрудничество с компанията като експертни съветници, за да се уверят, че проектът върви по план.

СПОДЕЛИ