Лъсна политическа намеса в атаката срещу шефката на „Медицинската ДАНС“

Болниците, които извършват дейности по трансплантации, защитиха Иванка Динева, а одитният доклад от проверката на МЗ в ИАМН отива в АДФИ

213
Иванка Динева, директор на ИАМН

Оставката на директора на агенция „Медицински надзор“, по-известна като „Медицинската ДАНС“, поискаха днес от „Продължаваме промяната/Демократична България“. И така стана ясно, че атаката срещу Иванка Динева, в която бяха впрегнати медии и пациентски организации, е политическа. От ПП-ДБ мотивираха поисканата оставка със спад на трансплантациите през миналата година спрямо 2023 г., липса на диалог с представителите на пациентите и непрозрачно управление на публични средства. Всъщност през миналата година донорските ситуации са били 16, срещу 22 през 2023 г., но с две повече от 2022 г. – по време на мандата на кабинета „Петков“.

Припомняме също, че именно от ПП-ДБ бяха в основата на оттеглянето на кандидатурата на Иванка Динева за управител на НЗОК през юли 2023 г.

ВМА, УМБАЛ „Александровска“, УМБАЛ „Лозенец“, УМБАЛ „Света Марина“-Варна и „Пирогов“ обаче застанаха в безпрецедентна защита на шефката на ИАМН. Това са лечебните заведения, извършващи дейности по трансплантация, за които Динева пряко отговоря. „Изразяваме подкрепа към работата и ръководството на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, включително нейния ръководител г-жа Иванка Динева“, се казва в писмо, изпратено до министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов и до председателя на ресорната парламентарна комисия проф. Костадин Ангелов. В него те допълват, че при всички случаи на възникнали донорски ситуации лечебните заведения получават цялото необходимо, незабавно и безупречно съдействие и най-добрата възможна организация за реализиране на трансплантациите. По думите им ИАМН активно участва в подготовката на медицинските специалисти, които да извършват трансплантационна дейност. Само през миналата 2024 г. обучение в чужбина са преминали 97 лекари.

В писмото на петте болници се изтъква още, че решаването на проблемите, водещи до малкия брой трансплантирани пациенти, не може да се профанизира с искания на оставката на един човек. „Напротив, за да дадат искания резултат, необходимите мерки и реформи би трябвало да бъдат определени чрез широка обществена дискусия, в която да се включат водещите в тази област медицински специалисти, юристи, представители на религиозните общности в България, медицинските университети, законодателната и изпълнителната власт“, подчертават от лечебните заведения и допълват, че само със съвместни усилия и взаимно разбирателство може да се очаква увеличаване на броя на донорите, на болниците, в които се извършват дейности по трансплантация и не на последно място биха се подобрили ефективността, качеството и успеваемостта на този лечебен метод.

„Да не забравяме, че нашата страна е малка, намираме се в демографска криза и е трудно да бъдат задоволени всички потребности, поради което пълната ни интеграция в общата европейска система за трансплантации и обмен е от особена важност. Готови сме, като лечебни заведения с опит, които реално извършват тази дейност, да участваме с предложения и становища за постигане на реално подобряване на ситуацията с донорството на клетки, тъкани и органи“, заявяват болниците, които открито застават в защита на Иванка Динева.

Те възразяват срещу становището на пациентските организации, които считат, че смяната на един човек би решила многобройните проблеми, свързани с организирането и осъществяването на навременна, достатъчна по обем активна и ефективна трансплантационна дейност. „Днес всеки успех в системата на здравеопазването може да бъде резултат единствено и само от съвместни, целенасочени, координирани усилия, на професионални умения, дългогодишен опит и желание за работа в екип“, завършват изявлението си болниците.

Припомняме, в понеделник 3 организации поискаха оставката на директора на ИАМН, след състоялата се кръгла маса, посветена на донорството и трансплантациите. Според тях Динева не се справя добре с работата си и поискаха нейната оставка.

В същото време днес от здравното министерство съобщиха, че одитният доклад от проверката в „Медицинската ДАНС“, назначена след публикации в медиите за това как са харчени средствата по Националната програма за насърчаване на донорството и трансплантациите, се изпраща на Агенцията за държавна финансова инспекция. „При необходимост ще бъдат предприети последващи действия“, обясниха от МЗ. В същото време от БЛС и СЛК също подкрепиха Иванка Динева и подчертаха, че донорството трябва да обединява, а не да разделя.

СПОДЕЛИ