НОИ в топ 3 на най-одобряваните институции, чиито шефове се избират от НС

Най-много българи са запознати с дейността на НЗОК – 96,1%, а 95,8 на сто знаят какво работят в осигурителния институт

182
пенсии

Националният осигурителен институт (НОИ) е на трето място по одобрение сред институциите, чиито ръководства се избират от парламента, сочи национално представително проучване на „Глобал Метрикс“, поръчано от Българския институт по правни инициативи (БИПИ). Припомняме, точно в момента върви, далеч не без трусове, смяна в регулаторите, като голяма част от настоящите ръководства са извън мандат.

Според данните внушителните 95,8% от българи познават работата на НОИ, а 71,9% я и одобряват. Само дейността на НЗОК е по-популярна от тази на осигурителния институт, като 96,1% от анкетираните знаят какво работят в здравната каса. Одобрението към фонда, който от дни е с нов управител – доц. Петко Стефановски, обаче е доста по-ниско от това към НОИ, чийто управител от 2017 г. е Ивайло Иванов. За 10 месеца той беше и служебен министър на труда и социалната политика в кабинетите на Димитър Главчев.

По одобрение на първо място е БТА, чиято работа се оценява високо от 92,6% от българите. На втора позиция по одобрение е Омбудсманът – 72,4% от анкетираните дават положителни отзиви за работата на институцията и топ 3 се допълва от НОИ, сочи проучването на „Глобал Метрикс“.

По популярност, веднага след НЗОК и НОИ, следват Комисията по енергийно и водно регулиране – 93,2%, Комисията за защита на личните данни – 93%, институцията на омбудсмана – 92,9%, Сметната палата – 91,9%, Комисията за финансов надзор – 88,9%, Комисията за защита на конкуренцията – 88,4%, СЕМ – 85,1% и Комисията за защита от дискриминация – 82,6%. Най-неразпознаваеми пък са Икономическият и социален съвет – 36,5%, Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори – 37,4% и Агенцията за публичните предприятия и контрол – 51,2%.

Според 46,3% от българите гражданското общество трябва да участва в процедурите по избор на органи от Народното събрание, като неправителствените организации е добре да могат да издигат кандидати за постовете.

Данните са от национално представително проучване за нагласите към избора на еднолични и колективни органи, избирани от Народното събрание. Изследването е направено сред 1000 пълнолетни българи по метода на пряко стандартизирано интервю в периода 17-25 март 2025 година от „Глобал Метрикс“ по поръчка на Българския институт по правни инициативи. Използвана е двустепенна гнездова квотна извадка, а интервютата са проведени чрез таблети.

СПОДЕЛИ