Стаите в бъдещата детска болница – за един пациент и родител

Доклад, който ще е готов до края на месеца, показва как ще изглежда лечебното заведение отвътре

159
детска болница

Готов е първият вариант на доклада за функционалната програма на бъдещата Национална детска болница, в който е описано как ще изглежда тя отвътре. Това съобщиха от инициативата „За истинска детска болница“ във Фейсбук.

Разписаната функционална програма се позовава на международни стандарти, така че лечебното заведение да отговаря на най-съвременните изисквания за такъв тип сграда. „Уверени сме, че ако тя бъде реализирана според предложения план, това ще бъде най-модерната детска болница на Балканите. В същото време представеният проект е съобразен с изискванията на българската нормативна уредба“, посочиха от обществената инициатива.

Различните приложения на функционалната програма включват от една страна изчерпателно изброяване на броя и видовете помещения, които са предвидени в сградата на Националната детска болница. От друга страна са представени детайлни описания и 3D разработки на 40 вида различни основни помещения, като например болничните стаи, операционните, чакалните, рецепциите, лекарските и сестринските постове и прочие. Данните са съвместими със софтуер за 3D-проектиране, което дава възможност в етапа на проектиране на болницата да бъдат използвани автоматично. При тази технология на проектиране – строително информационен модел (Building Information Model/BIM) сградата се изгражда във виртуална среда, като проектантите на различните системи имат възможност да работят едновременно и синхронизирано. Това облекчава строителния процес и повишава драстично контрола върху качеството му.

Проектът е съобразен с най-модерните тенденции в управлението на здравните системи в Европа, търсещи решения на комбинацията от нарастващи изисквания, бюджетни ограничения и очакванията за увеличаване на нуждата от здравни услуги. В предложената функционална програма ясно личи идеята не просто да се изгради нова болница, а да се предостави здравеопазване от нов тип – фокусирано върху нуждите на пациента и устойчиво за бъдещето.

Помещенията са планирани не само според изискванията на нормативните документи, но и според нуждите и за комфорта на работещи и пациенти. Например служебните помещения са съобразени както с конкретните технически спецификации на предвидената дейност, така и с това какъв е потенциалният брой на персонала, който ще ги ползва.

В пациентските помещения квадратурата е съобразена с изискването децата да се хоспитализират с родителите си. В същото време всяко помещение е планирано така, че да позволява гъвкавост при управлението на лечебното заведение и бързи решения в отговор на непредвидени нужди. Така например в огромната си част стаите са описани като „стаи с две легла за единично настаняване“. Това са помещения с достатъчно пространство за комфортен престой на двама души, като е предвидено тези двама души да са детето-пациент и неговият придружител. В случай на нужда обаче, стаята е оборудвана с необходимата медицинска инфраструктура, за да се добави второ пациентско легло, без компромис с качеството на лечението.

Възможност за постоянно присъствие на родител е предвидена също в педиатричното и неонатологичното интензивни отделения – още една практика, която е рутинна в много страни по света, но не и у нас.

Предвидено е всяко отделение да има зона за игра за малките деца и зона за развлекателни занимания за тийнейджъри. Има помещения и за учебни занимани, както и стаи за срещи – елемент от средата, напълно непознат в нашата система.

За гарантиране безопасността на децата-пациенти с компрометиран имунитет (най-често това са пациентите, подлежащи на костно-мозъчна трансплантация) са предвидени специални стаи, в които вътрешното налягане е по-високо и не позволява вентилация от външната среда към стаята. А за осигуряване на безопасност на медицинския персонал, който работи с деца с инфекциозен причинител (например туберколоза), е предвидена стая с негативно налягане, което не позволява вентилация от стаята към външни помещения. И двата вида стаи имат специално преддверие, в което посетителите, включително персонала, могат да се дезинфекцират и преоблекат, с цел максимална безопасност.

Теренът, предвиден за сградата, е с площ 31 720 кв. м. Предвидената функционална програма планира обект с разгъната застроена площ (РЗП) над 78 хил. кв. метра без площта за необходимите места за паркинг, която е 10 284,35 кв. метра или общата площ за проекта ще е 89 983 кв. м.

Работата по този доклад, както и паралено изготвения доклад „Оборудване и обзавеждане“ се очаква да приключи през март.

СПОДЕЛИ