Задължават част от студентите по медицина да останат да работят у нас

Държавно-финансираният прием ще се обвързва с договор за работа в българска болница

300
медицина

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие е постигнато между ректорите на висши училища, в които се провежда обучение в областта, и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.

В срещата със Сдружението на медицинските университети в България участва и министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов. „Българската държава инвестира огромни средства в обучението на студентите ни по медицина, а висшите ни училища предлагат едно от най-добрите и конкурентни обучения в Европа. Същевременно част от завършилите заминават директно да работят в чужбина, от което губят всички“, подчертава Красимир Вълчев.

Предложението е подкрепено от представителите на университетите и МОН, които са присъствали на срещата: заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, ректорът на МУ-София проф. Бойчо Ланджов, ректорът на МУ-Плевен проф. Добромир Димитров, председател на Сдружението на медицинските университети в Република България, ректорът на МУ-Пловдив проф. Ангел Учиков, ректорът на Бургаския държавен университет „Проф. Асен Златаров“ проф. Христо Бозов, заместник-ректорът на МУ-Варна проф. Албена Керековска и др.

Припомняме, днес стана ясно, че 70% от младите лекари от Випуск 2024 на МФ на МУ-София, са заявили, че ще останат да работят в България, като това е най-високият процент от повече от 10 години. Дипломантите обаче очакват по-високо заплащане, по-добро управление на сектора и по-модерна апаратура в болниците.

В информацията от срещата между МОН и висшите медицински училища обаче не се уточнява каква част от студентите държавна поръчка ще бъдат задължени да останат на работа у нас, как тази квота ще бъде определяна и какъв ще е обвързващият срок.

СПОДЕЛИ