В „Софиямед“ спасиха пациент с увредени и четирите клапи на сърцето

След 7-часова операция и 7 седмици в болницата, 71-годишният Георги вече е изписан

119
сърцето
На снимката отляво надясно: доц. Тодоров, пациентът Георги, проф. Ташева, д-р Михайлов

Кардиолози и кардиохирурзи от УМБАЛ „Софиямед“ спасиха живота на пациент с увредени и четирите клапи на сърцето, съобщиха от лечебното заведение.

71-годишният мъж постъпва в Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология на „Софиямед“ с оплаквания от повтарящи се фебрилитети (повишена температура) с пикове до 38.1  през последните 6 месеца, съпроводени с лесна умора и задух при елементарни физически усилия. От проведените изследвания екипът установява, че се касае на инфекциозен ендокардит на пулмоналната клапа, с наличие на вегетация, инфекциозен ендокардит на аортната клапа с перфорация на платна, високостепенна митрална инсуфициенция и високостепенна трикуспидална инсуфициенция. Това е изключително рядко състояние, изискващо лечение от висококвалифициран екип в специализирани кардиологични и кардиохирургични центрове.

Инфекциозният ендокардит е инфекция на най-вътрешния слой на сърдечните камери (наречена ендокард) или на сърдечните клапи. Ако не се лекува, може да доведе до усложнения като аритмия, емболия, сърдечна недостатъчност, увреждане или разрушаване на клапите на сърцето и смърт. Инфекцията може да бъде причинена от бактерии, гъбички или други микроорганизми, които навлизат в кръвта. Симптомите на инфекциозния ендокардит са грипоподобни, с температура, нощно изпотяване, мускулни болки, лесна умора и намалена енергия.

Ендокардитът на пумоналната клапа, установен при пациента, е много рядко заболяване – представлява 1,5–2% от всички случаи на инфекциозен ендокардит. Повечето данни относно ендокардит на пулмонална клапа са публикувани в малки серии от случаи и доклади, някои от които са преди 25 години. А интервенции извършвани едноетапно върху четирите клапи на сърцето (смяна и/или поправка) са извършвани изключително рядко в много малко центрове в света.

„В резултат на започнатото антибиотично лечение пациентът бе трайно афебрилен и бяха овладяни проявите на сърдечна недостатъчност. Той бе докладван пред екипа на Сърдечния клапен център в “Софиямед” като се прецени, че е показан за превеждане в Отделението по кардиохирургия, където да се извърши оперативно лечение“, разказа проф. Ивета Ташева, началник на Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология в лечебното заведение.

След прекарани 4 седмици в Клиниката по кардиология мъжът е преведен в Отделението по кардиохирургия, където специалистите извършват едноетапно интервенция върху увредените от инфекциозния ендокардит 4 клапи на сърцето.

“Интересното и по-скоро необичайното при този пациент бе, че инфекцията не беше засегнала трикуспидалната клапа, която обикновено най-често при тези състояния бива увредена. Тя беше пощадена, а инфектирана бе пулмоналната клапа, което наистина е рядка находка. Наложи се да извършим аортно клапно протезиране с биологична клапна протеза, пулмонално клапно протезиране с биологична клапна протеза, ринганулопластика на митрална клапа и ринганулопластика на трикуспидална клапа. Цялата операция продължи около 7 часа като след това пациентът бе настанен в Отделението по анестезиология и интензивно лечение, където остана под интензивно наблюдение седем дни, след което бе преведен в нормална болнична стая”, обясни доц. Ивилин Тодоров, началник на Отделението по кардиохирургия в “Софиямед”.

Така след прекараните 7 седмици в болницата, Георги от Берковица е изписан, а лекарите ще продължат планово да прoследяват общото му състояние. „Благодаря на всички, че спасиха живота ми“, каза Георги по време на изписването, придружен от своите близки и с усмивка на лице.

СПОДЕЛИ