МЗ пише нова програма за хроничните незаразни заболявания

ГЕРБ-СДС погва сайтовете, предлагащи забранени субстанции, готви проект на решение, обяви проф. Костадин Ангелов

204
програма
Служебният здравен министър д-р Галя Кондева отговоря на въпроси на депутати за контрола върху употребата на наркотични вещества и райски газ

Министерството на здравеопазването работи по създаване нова национална програма за хроничните незаразни заболявания с обхват 2026-2030 г, която да отразява всички рискови фактори за здравето, включително и райския газ. Това каза по време на изслушване в парламента служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.

Тя и вътрешният министър Атанас Илков отговориха на въпроси относно контрола върху разпространението на наркотичното вещество хексахидроканабинол в нагреваеми устройства, храни и на райски газ на територията на България.

„Програмата ще бъде представена през тази година, за да може да работи от началото на 2026 г.“, уточни д-р Кондева. Относно профилактиката тя отбеляза, че от огромно значение е информираността на младите и затова в новата програма има и идеи за посещение на центрове за лечение на наркомани, където младежите могат да се запознаят с тежките и крайни последици от употребата на наркотични вещества. Тя подчерта, че всичко това следва да бъде интегрирано цялостно в новата програма за хроничните незаразни заболявания.

Относно реализирането на двете национални програми за превенция на употребата на наркотични вещества в училищна среда, насочени към възрастовите групи от V-VII клас и от VIII-XI клас, здравният министър отчете, че за 2022-2023 г. средства за финансиране на националните програми са в размер на 170 000 лева, а през 2024 г. в размер на 700 000 лева. Кондева обаче се оплака, че не се изпълнява ал. 3 на чл. 53 от Закона за здравето, според която за финансиране на тези кампании МЗ следва да получава 1% от средствата постъпили в държавния бюджет от акцизите при продажбата на тютюневи изделия и алкохол. Министърът са надява в бюджет 2025 г. да бъдат заложени по-добри финансови възможности за реализиране на политиките, свързани с въздействието на рискови фактори за здравето.

Д-р Галя Кондева подчерта още, че райският газ или диазотният оксид не е наркотично вещество. Но за трагичният случай в Плевен, при който 14-годишно момче почина, след като пуши вейп с хексахидроканабинол, тя уточни, че веществото е изцяло забранено в страната и контролът е изцяло в правомощията на МВР. По думите й Регионалните здравни инспекции извършват планови проверки дали се спазва забраната за продажба на райски газ, които не установяват нарушения, тъй като нямат правомощия по Закона за храните.

програма
Депутатът от ГЕРБ-СДС проф. Костадин Ангелов поиска забрана или блокиране на сайтове, които предлагат забранени у нас субстанции

„ГЕРБ-СДС ще изготви проект на решение, с който да възложи на министъра на вътрешните работи да направи анализ на съществуващите сайтове, които продават забранени субстанции“, обяви депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш здравен министър проф. Костадин Ангелов. „След като една телевизия може да открие 200 стайта, аз предполагам, че са 2000“, коментира той и уточни, че министърът на вътрешните работи в рамките на един месец ще трябва да представи този доклад в Народното събрание.

Проф. Ангелов посочи, че проекторешението ще предвижда още вътрешният и здравният министри да представят доклад с обобщение на извършените проверки и да предложат законодателни промени. „Ако трябва сайтовете ще бъдат забранени, ако трябва, ще бъдат блокирани, или да се подготвят текстове за инкриминиране на подобен тип деяния“, допълни той. По думите му в проекторешението ще залегне и предложение МВР да организира 24-часов мониторинг на такива сайтове в интернет пространството.

Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ съобщи, че ще организират кръгла маса със заинтересованите страни и изрази надежда тя да бъде под егидата на председателя на парламента. Според него проверките за забранени субстанции трябва да бъдат систематични.

 

 

СПОДЕЛИ