Положителните проби за COVID-19 са 1,8-1,9%, докато положителните за грип са над 11%, тоест в момента е 10 пъти по-вероятно да се разболеем от грип, отколкото от COVID-19. Това обяви по БНТ проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). По думите й сезонът на респираторните заболявания е подобен на миналогодишния. „Все още сме далеч от епидемичните нива, пикът ще е в края на януари“, добави тя.
„Все още тип А на грипа доминира, за разлика от COVID-19, където процентът на болните се понижава с всяка седмица“, каза още директорът на НЦЗПБ и припомни, че никоя вирусна инфекция не се лекува с антибиотик и че за грипа има два много ефективни препарата.
По отношение на изменчивостта на грипа, проф. Христова обясни, че тя е най-голяма при тип А, особено при H1. „Това всъщност е щамът, който всяка година се променя във ваксината, за да отговаря максимално на това, което се очаква всъщност да циркулира. Най-слабо се променя вирусът на грип Б. В момента у нас доминира грип А, тип H3. Имаме едно слабо повишаване на случаите на грип Б, но все още е рано да се анализират тези данни“, посочи тя.
Проф. Христова отчете засилен интерес към противогрипните ваксини. „Категорично има повишаване на броя на поставените ваксини за грип. Интересът е много голям. За поредна година Министерство на здравеопазването закупува все по-голям брой ваксини и те отново се оказват недостатъчни. Лошото е, че в световен мащаб ваксините са недостатъчно и много рано трябва да се заявят“, коментира директорът на НЦЗПБ. По думите на специалиста ефективността на ваксината е над 60% за предпазване от заразяване, но дори и да се разболеем, предпазва от усложнения и тежко протичане.
Проф. Ива Христова препоръча и ваксината за пневмококи, особено за възрастните хора над 65-годишна възраст и обясни, че желаещите да си я поставят трябва да се запишат при личния си лекар. За пенсионерите тя е напълно безплатна, както и противогрипната ваксина.