Прецедент: Лекар хванал рак от пациент след операция

Необикновената история е от 1996 г., но чак сега прикова вниманието на медиите

290
операция

Безпрецедентен медицински случай, при който хирург неволно си „присажда“ раково заболяване по време на операция, привлече вниманието на световните медии. Случаят, документиран за първи път през 1996 г. в престижното издание The New England Journal of Medicine, показва как ракът може да бъде „трансплантиран“ при изключително редки обстоятелства.

Според публикацията в „Дейли мейл“, 53-годишен германски хирург забелязва необичайно образувание на ръката си шест месеца след операция на свой пациент, който бил с рядък вид рак – злокачествен фиброзен хистиоцитом. По време на процедурата лекарят случайно се порязва, като раната е била незабавно промита и обработена.

След проведените изследвания се установява, че туморът на хирурга е генетично идентичен с този на неговия 32-годишен пациент. Медицинският екип стига до заключението, че раковите клетки са проникнали през разреза на ръката по време на операцията.

Експертите определят случая като изключително рядък, тъй като човешкото тяло обикновено отхвърля чужди тъкани. Предполага се, че имунната система на хирурга е проявила „неефективен антитуморен имунен отговор“, позволявайки на раковите клетки да се развият.

Злокачественият фиброзен хистиоцитом, който се развива в меките тъкани, засяга едва 1400 души годишно. Въпреки успешното отстраняване на тумора при оперирания пациент, той по-късно е починал от усложнения.

Положителното развитие в случая е, че две години след отстраняването на тумора от ръката на хирурга, няма данни за метастази или рецидив на заболяването. Авторите на доклада подчертават, че засега единственият описан в историята такъв „инцидент“, е особено интерес и поради факта, че тялото на хирурга е приело чуждата тъкан, което е много рядко явление. По принцип след трансплантация реципиентите приемат имунопотискащи лекарства, за да не отхвърлят новия орган. Но докато 53-годишният медик развил възпаление около раната, неговият имунен отговор не спрял растежа на тумора.

През годините има само няколко случая на предаване на рак чрез донорство. Според доклад от 2013 г. раковите заболявания, за които е известно, че поне веднъж са били предадени от донор на реципиент са рак на гърдата, на дебелото черво, на черния и белия дроб, на яйчниците, на простатата, на бъбреците и меланом.

СПОДЕЛИ