Кабинетът „Главчев“ разчистил терена на детската болница и вдигнал хеликоптера

В отчета за свършеното в сектор "Здравеопазване" властта се похвали още с реформата в ТЕЛК и провеждането на национални скринингови кампании

180
Служебният премиер Димитър Главчев и здравният министър д-р Галя Кондева се похвалиха с напредъка по изграждането на Националната детска болница в Горна баня

В първия ден на новата година служебният кабинет „Главчев“ се отчете със свършеното през 2024 г. В сектор „Здравеопазване“ властта изтъква четири основни приоритета, по които е работено – детската болница, ТЕЛК, скринингови програми и въздушната спешна помощ.

„Дейностите по реализиране на проекта за Национална детска болница продължиха да се изпълняват в съкратени срокове, създавайки предпоставки за 4 години да бъде преодолян застой от 40 години. Теренът е готов за строителство предсрочно, какъвто ангажимент пое служебното правителство. Приет е и планът за структурата и капацитета на лечебното заведение – предвижда се в болницата да има 440 легла, разпределени в 26 клиники и отделения, включително детска психиатрия, генетична лаборатория, нуклеарна медицина и физиотерапия и рехабилитация. Целта е да се осигури комплексната грижа за децата и отлични условия за работа и развитие на медицинските специалисти. След броени месеци трябва да стартира и строителството, така че през 2028 г. България да има функционираща Национална детска болница“, се посочва в отчета на кабинета „Главчев“.

Друга съществена мярка в здравната сфера е реформата в ТЕЛК и увеличението на средствата за предсрочно издадени решения. „За целта бяха приети промени в Наредба № 3 и се осигуриха допълнителни 710 000 лева по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. така от месец октомври вместо досегашните 60 лв., комисиите получават по 100 лв. за всяко влязло в сила предсрочно издадено експертно решение„, хвали се служебната власт.

„Създадена е организация за провеждане на национална скринингова кампания за рака на маточната шийка. В рамките на кампанията, през последните три месеца на 2024 г., са осигурени 90 000 гинекологични прегледа на жени на възраст от 20 до 49 г. В отделни населени места се провеждат и скрининги за рак на млечната жлеза, простатата, дебелото черво, за диабет тип 2, хронични белодробни заболявания и сърдечно-съдови заболявания“, отчитат още от МЗ.

Здравното ведомство и правителството като цяло отбелязват и вдигането на все още единствената ни въздушна линейка. „Бе даден старт на HEMS системата за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха, като до момента са реализирани над 40 успешни мисии„, обясняват от служебния кабинет.

СПОДЕЛИ