Д-р Брънзалов: На всеки българин се падат по 120 лв. месечно за здраве

БЛС наел екип, който да изготви разработка, как да се заплаща работата на медиците

209
Брънзалов
Д-р Николай Брънзалов, председател на БЛС

Ако разделим парите за здраве на цялото население на 12 месеца, на всеки един българин се падат около 120 лв. за 30 дни, пресметна председателят на Български лекарски съюз д-р Николай Брънзалов в „Денят на живо” по NOVA NEWS. Той припомни, че бюджетът на НЗОК за догодина ще е 9,5 млрд. лв., като и е спазена пропорцията между отделните пера в него. „В специализираната извънболнична помощ увеличението ще бъде около 90 млн.лв., за медико-диагностичните дейности повишението също не е малко“, уточни шефът на БЛС.

Д-р Брънзалов каза, че от съсловната организация ще настояват да бъдат увеличени парите за детското здравеопазване. „Договорено е с ръководството на НЗОК, че ще подпишем Анекса към НРД около два месеца, след като бъде гласуван бюджета. В този период ще се даде повече конкретика до каква степен ще успеем да договорим цени”, обясни председателят той. И подчерта, че в цената на клиничната пътека е ясно само едно – цената на лекарствата, които са похарчени за лечението на болния, трудът на лекаря обаче го няма. Затова от БЛС са наели екип, който да изготви разработка, как да се заплаща работата на медиците.

На въпрос защо БЛС е против касата да плаща биомаркерите, д-р Брънзалов обясни, че този вид диагностика трябва да е за сметка на бюджета за лекарства, а не както е заложена в момента – в перото за медицински изделия. „Биомаркерите са свързани с терапията на онкологичните заболявания. До този момент, те бяха заплащани от фирмите, на които НЗОК ще заплати в пълен обем лекарството. Затова ако има суми, които фондът трябва да заплаща за биомаркерно тестуване, те трябва да бъдат от перото за лекарства, което е много по-високо от средноевропейското. В новия проектобюждет са сложени 5 млн. лв., които всички българи ще платим, вместо фармацевтичните компании“, отбеляза председателят на Лекарския съюз.

Той е категоричен, че у нас има лесен и бърз достъп до специалисти. По думите му обаче не е работа на служебни правителства да правят реформи. „Не могат да направят каквато и да е реформа, особено в здравеопазването. Тя се прави когато има фронт за по-дълъг период и е свързана с излизане от зоната на комфорт. Но ако промените са правилните, те трябва да се отстояват занапред и да се надграждат”, каза още д-р Николай Брънзалов.

СПОДЕЛИ