Надлимитна дейност, извършена от болниците, която е в размер на 146 млн. лв., ще бъде разплатена следващата година, когато бъде приет нов закон за бюджета. А ако това не стане, трябва да има закон за удължаване на действието на бюджета за тази година и съобразно възможностите ще търсим начини за изплащане на тези средства. Това обяви управителят на НЗОК Станимир Михайлов след днешното заседание на Надзорния съвет на фонда.
Колко точно е дупката в касата не стана ясно от думите на нейния шеф, но 89 млн. лева от недостига щял да бъде покрит от резерва на НЗОК, от административни разходи и от преизпълнение на приходите от здравни вноски и трансфер за здравно осигуряване.
„Не броят на болничните легла е факторът, който води до увеличение на средствата за болнична помощ, те са само предпоставка“, каза още Станимир Михайлов. Той все пак призна, че около 500 000 лева вероятно са източени от НЗОК с несъществуващи легла. Припомняме, проверка показа, че служители на районните здравни каси са вписали в системата на фонда стотици легла фантоми. За част от тях болници са отчитали дейност, която им е платена от Здравната каса. Окончателните резултати от проверката на касата показват, че служители от различни области на страната са вписали в информационната ѝ система не 671, а 760 несъществуващи легла, от които доказано досега са източени 143 000 лева.
Михайлов обясни, че основните изводи на работната група, която ще се превърне в постоянна комисия в НЗОК, са, че основната причина е издаване на нови разрешителни за дейност и за допълнителна дейност на лечебните заведения, което води до стремеж за прехвърляне на пациенти от извънболничната в болничната помощ. „Другият извод е, че може да се направи обосновано предположение, че има стремеж към засилване на патологията по определени клинични пътеки при лечението на пациентите. Вероятно е отчитана дейност по по-тежка клинична пътека отколкото би трябвало да бъде“, коментира управителят на касата. Той обаче уточни, че това трябва да бъде доказано. За целта ще бъде проверен голям обем дейност през следващата година. Михайлов призна, че има образувани дисциплинарни производства.
„Имаше сигнали за пациенти, хоспитализирани по над 15-20 пъти за една година, като вече са наложени съответните санкции на болниците“, увери шефът на НЗОК, но не посочи кои са лечебните заведения. По думите му пациент е бил хоспитализиран 39 пъти за една година, като в една от столичните болници същият е приеман 37 пъти. „Където със сигурност се докаже вина, ще има санкции за директорите“, закани се той и допълни, че не малка част от тези болници са в София.