Мисията (не)възможна с парите за здраве

Въпросът за ефективен контролен механизъм върху разходите за болнична помощ и онкологични лекарства остава нерешен

281
здраве

Проектът за бюджета на НЗОК за 2025 г. предвижда фондът да разполага с над 9,5 милиарда лева за здраве. На първо четене звучи добре. Дали обаче заложеният ръст на средствата отразява непрекъснато нарастващите разходи или ще бъде вкаран в рамките на 3% бюджетен дефицит – това е въпрос, чийто отговор ще стане ясен вероятно едва към средата на следващата година.

Точно както в средата на тази година разбрахме, че ситуацията с парите в НЗОК далеч не е толкова спокойна, колкото звучи, когато се каже, че в „здравната хазна“ има над 8 милиарда лева. При гласуването на тези средства обаче не бяха предвидени новите 56 лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания, които касата започна да заплаща напълно след решение от месец април същата година.

Така при анализа за изпълнението на бюджета за 2024 г. бе установен очертаващ се недостиг, който надхвърля първоначалните очаквания. Благодарение на няколко ключови фактора – новият механизъм на заплащане на изпълнението на рецептите в аптеките, преизпълнението на приходите от здравноосигурителни вноски и изразходването на част от средствата от резерва на НЗОК, отрицателното бюджетно салдо бе намалено. Въпреки това с бюджета от 2025 г. вероятно ще се наложи да се заплащат дейности от 2024 г.

Според последния анализ, прогнозният недостиг на средствата в здравната каса в края на настоящата година е 72 919 184 лв., от които за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ са минус 34 313 013 лв. И това без т.нар. надлимитна дейност на болниците, която се очертава да достигне 120 млн. лева и да остане също за заплащане през 2025 г. Припомняме, че по-рано през годината за надлимитна дейност бяха погасени 73 млн. лева към лечебните заведения, а през ноември бе взето решение да се платят още 26 млн. лв.

Огромният преразход в болничната помощ е тенденция, която трудно би могла да бъде обърната, ако не се приложи изцяло нов подход, както при контролиране на разходите, така и при разпределянето на оставащите в края на всяка година средства. Но по време на днешния Надзорен съвет на НЗОК стана ясно, че въпросът за ефективен контролен механизъм върху разходите за болнична помощ и онкологичните лекарства остава нерешен.

СПОДЕЛИ