ВАС отмени начина, по който НЗОК купува лекарства

Според магистратите методиката за устойчивост на бюджета на касата е нищожна, чрез нея обаче фондът прибираше отстъпки от фармаиндустрията

183
ВАС

Върховният административен съд (ВАС) обяви за нищожна Методика за прилагане на механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, утвърдена от управителя на касата. Това съобщиха от пресцентъра на ВАС. Тя е от 2019 г. и оттогава всяка година се издава нова методика, според която фарма индустрията връща определени средства в бюджета на НЗОК.

Най-общо Методиката съдържа годишните бюджети на всяка основна група лекарствени продукти от механизма. Те са определени с решение на Надзора на касата, също така съдържа и условните бюджети за тримесечие за всяка група медикаменти и начина на формирането им.

Според Раздел I на Методиката, озаглавен „Общи положения“, тя се издава за прилагане на Механизма по чл. 45, ал. 10 и ал. 21 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, определен с Наредба №10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от НЗОК на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и прилагане на механизми, гарантиращи предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК.

От ВАС отбелязват, че въпросите за характера на оспорения акт и за това подлежи ли той на оспорване пред компетентен съд по реда на АПК са разрешени с Определение №10518/02.11.2023 г. на Върховният административен съд, шесто отделение по адм. дело №8587/2023 г., което е окончателно. Според мотивите на това определение Методиката притежава белезите на нормативен административен акт по смисъла на чл. 75, ал. 1 АПК и може да бъде оспорен.

Магистратите от ВАС подчертават, че при издаването на Методиката не са спазени разпоредбите на Закона за нормативните актове (ЗНА), уреждащи реда за издаване на такива подзаконови нормативни актове. Съгласно чл. 12 от ЗНА, актът по прилагане на закон може да урежда само материята, за която е предвидено той да бъде издаден, а това не е предвидено нито в Закона за здравното осигуряване, нито в Наредба №10 от 2009 г.

Според чл. 75, ал. 2 от АПК нормативните административни актове се издават по прилагане на закон или подзаконов нормативен акт от по-висока степен, а според чл. 76, ал. 1 АПК нормативните административни актове се издават от изрично овластени от Конституцията или закон органи. Компетентността на органа за издаване на подзаконовия нормативен акт се преценява към момента на издаването му.

Върховните магистрати посочват, че към момента на издаването на Методиката управителят на НЗОК не е изрично овластен от Конституцията или от закон да издава нормативен административен акт по прилагането на механизма, който е част от Наредба №10 от 2009 г. (Приложение №10 към чл. 34, ал. 1). Освен това не са спазени и разпоредбите на чл. 77 и чл. 78, ал. 2 от АПК, според които компетентният орган издава административния акт след обсъждане на проекта заедно с представените становища, предложения и възражения и обнародването му в „Държавен вестник“. Установено е, че Методиката е публикувана само на интернет страницата на НЗОК.

ВАС счита издаването на нормативен административен акт от некомпетентен орган, който не е овластен за това от Конституцията или от закон, за прилагане на подзаконов нормативен акт от по-висока степен без в същия или в закон да е регламентирана възможността за издаването му, както и липсата на обнародване в „Държавен вестник“, като основание за обявяването на нищожността на същия.

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване в 14-дневен срок. Очаква се коментар на НЗОК пред петчленен състав на ВАС.

СПОДЕЛИ