Кандидат-студенските изпити по биология и химия за бъдещите медици ще станат по-трудни, след като днес Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“ за образователно-квалификационна степен „магистър“.
Кабинетът реши в приемните изпити по биология и химия на кандидат-студентите за специалностите медицина, дентална медицина и фармация да се включва материал и от профилираната подготовка, освен този от общообразователната подготовка на учениците по посочените два предмета, информират от правителствената пресслужба.
Учебните програми от профилираната подготовка са пряко свързани с придобиване на основни компетентности в областта на природните науки и технологиите. Високото ниво на предварителната теоретична подготовка по биология и химия чрез профилираната подготовка позволява оптималното усвояване на надграждащия специализиран материал от задължителната подготовка на студентите и в по-горните курсове на обучение. Настоящата промяна в наредбите ще гарантира и в бъдеще необходимото по-високо ниво на знанията, уменията и компетентностите по биология и химия на новоприетите студенти, мотивират се от служебния кабинет.
С постановлението се регламентира също, по предложение на Министерството на образованието и науката и висшите училища, в балообразуването за приемането на студенти по специалностите медицина, дентална медицина и фармация да бъде включена оценката от държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по Български език и литература (БЕЛ), а не както е предвидено в момента – оценките по Биология и здравно образование и Химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап. ДЗИ по БЕЛ е задължителен за всички зрелостници, полага се върху еднакъв за всички материал, при равни условия, което осигурява равнопоставеност. Оценката от ДЗИ по БЕЛ участва в балообразуването по много от специалностите във висшите училища, в т.ч. и по специалности от регулираните професии.
Посочените промени са по предложение на МОН и Сдружението на медицинските университети в България, уточняват от МС.
С постановлението се предвижда и актуализиране на задължителните учебни дисциплини по специалност „Дентална медицина“ в съответствие с развитието и широкото разпространение в съвременната практика на диагностиката, лечението и профилактиката с дентални импланти, чрез въвеждане на задължителна учебна дисциплина „Дентална имплантология“.