Един от първите и най-важни приоритети на Български лекарски съюз е остойностяване на труда на медиците, заяви пред журналисти новият председател на Български лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов. Той припомни, че съсловната организация беше възложила на експерти от УНСС да направят подобно остойностяване и те са представили методика, по която това да стане, но въпросът е останал нерешен. „Няма да престанем да настояваме лекарският труд да бъде остойностен“, увери д-р Брънзалов, но уточни, че няма информация от Министерството на здравеопазването дали методиката е била обсъждана.
Той обясни, че от БЛС ще изпратят писмо до НЗОК, за да ги поканят за преговори за нов анекс към НРД. Д-р Брънзалов изрази надежда тази година политиците да приемат навреме бюджета. „Българският лекар трябва да знае, че като отиде на работа, то неговият труд струва това и оттук нататък трябва да се надгражда. На тази методика трябва да се даде ход и се надявам да има политическа воля“, подчерта новоизбраният шеф на лекарите. И добави, че разговор с политиците ще трябва, за да има промяна в закона за съсловната организация в частта Етичен кодекс, така че комисиите по професионална етика да имат повече правомощия.
„Другият ми приоритет ще бъде продължаващото обучение на медиците, което трябва да бъде улеснено – да имат бърза и навременна специализация, както и улеснено започване на научна дейност, за да може да се развива допълнително медицинската наука“, добави д-р Брънзалов. Според него е редно продължаващото обучение да стане задължително.
По думите му много важен въпрос е и балансът между интересите на отделните медицински специалности и видове дейност – първична и специализирана извънболнична помощ, болнична помощ и др.
Николай Брънзалов изрази категоричното си мнение, че постигнатото от съсловната организация досега ще бъде запазено и ще оказват съпротива срещу всякакви опити парите за лекарите и медицински дейности да отиват в други пера. „Трябва да се променят някои трендове в разпределението на тези бюджети и никой да не си мисли, че може да прекрати постигнатото от нас“, каза той. И обеща еднолични решения по време на мандата му да не взима, а винаги ще се допитва до колегите си.
Той коментира и потребителските такси за личните лекари. „Този ръждясал проблем, за който не сме спирали да напомняме, изисква политическа воля. Тези казуси са в закон, който трябва да се разгледа обективно от депутатите, чиито заплати се калкулират на база средната работна заплата умножена по N пъти. Нека те помислят за българските лекари, на които е фиксирана заплатата с една цифра, която е близка до тази на трамвайния билет и половина. Дали това е справедливо?!, попита д-р Брънзалов, намеквайки, че е време за вдигане на потребителските такси. Макар вече да е председател на БЛС, д-р Брънзалов ще продължи практиката си като общопрактикуващ лекар.
Междувременно, някои негови колеги като бившият здравен министър д-р Стефан Константинов и д-р Георги Тодоров от Русе открито се шегуват във фейсбук, че по време на 77-ия конгрес на БЛС е била възприета тактиката на Путин и Медведев, след като изкаралият два мандата начело на съсловната организация д-р Иван Маджаров беше избран за заместник-председател, а неговият досегашен заместник д-р Брънзалов сяда в стола на бившия си шеф.