В лабораториите на Университета в Патра учени разработват чатботове, които са по-добре захранени с информация относно намаляването на вредите от тютюнопушенето, за разлика от стандартния чатбот – като ChatGPT. „Това са чатботове, които могат да помогнат за спиране на пушенето. Използват естествен език, за да създават естествен диалог с всекиго. Идеята ни е да се разработи алтернативен чатбот, който да е по-малко „повлиян“ по отношение на тютюнопушенето с информацията, с която е бил захранен”, съобщи доцентът по биохимия и ръководител на Института за научни изследвания в Патра и иновации Константинос Пулас по време на време на Global Tobacco and Nicotine Forum (GTFN), който се провежда в Атина, Гърция.
Пулас се фокусира върху това как изкуственият интелект (ИИ) може да играе ключова роля за намаляване на вредата от тютюнопушенето и как може да генерира „Real world evidence” (RWE) – “данни от реалния свят”, които се получават на база анализ на данни извън контролирана среда. В същото време информацията от истинската среда подкрепя рандомизираните контролирани проучвания, което дава допълнителна увереност в научните заключения.
„Живеем в ерата на данните. С помощта на ИИ можем да идентифицираме риска и да го използваме за персонализирани интервенции при тютюнопушене”, коментира доц. Пулас. По думите му вече съществуват множество мобилни приложения, които помагат на хората да се откажат от тютюнопушенето. „Бъдещето е тук – ние сме в състояние да разработим собствен изкуствен интелект, който да помогне за разбирането на данните от реалния свят”, уточни той.
С навлизането на вейпинга намалява тютюнопушенето сред световното население, сочат данни, събрани извън контролираната среда на клиничните проучвания. До този извод достигнаха здравни експерти по време на форума в Атина, съобщи Offnews.
Основателят на Центъра за ускорено намаляване на вредите проф. Рикардо Полоса от Университета на Катания заяви, че данните от човешкото поведение в ежедневието могат да помогнат за разбиране на ползите и рисковете от даден продукт. „За разлика от рандомизираните контролни изпитвания, които са строго регламентирани, данните от реалния свят са базирани върху цялостни проучвания на населението, стъпвайки на електронни здравни досиета, застраховки, административни данни и др.“, обясни проф. Полоса. „RWE всъщност потвърждават това, което вече е било показано в рандомизираните контролирани изпитвания – може да се наблюдава успеваемост при отказването от тютюнопушене чрез преминаването към бездимни алтернативи. RWE са полезен инструмент за потвърждаване на данните от рандомизираните проучвания”, добави той.