Парламентът наложи забрана на продажбата на райски газ на физически лица

С промени в Закона за здравето отпада хартиената документация, а медицинските и немедицинските специалисти ще са длъжни да създават електронен здравен запис за всяка извършена дейност, регламентира се и телемедицината

122
райски газ
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие окончателно на второ четене промени в Закона за здравето, с които се забранява продажбата на диазотен оксид (райски газ) и пълнители с него, включително и онлайн, на физически лица. В подкрепа на забраната гласуваха 105 народни представители, 47 бяха „против“, а 12 се въздържаха.

До момента беше забранена продажбата на райски газ на лица под 18 години, а с промените се въвежда пълна забрана за продажба на физически лица, извън случаите на еднолични търговци, чийто предмет на дейност включва продажбата на райски газ на търговци. Предвидена е и забрана за рекламата на диазотен оксид в онлайн платформи.

Който наруши забраната ще се наказва с глоба от 5000 до 10 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение санкцията скача от 10 000 до 20 000 лв. Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 20 000 до 30 000 лв., а когато нарушението е извършено в обект – заведение за хранене и развлечения, както и при повторно извършване на едно и също нарушение глобата ще е от 30 000 до 40 000 лв. и затваряне на търговския обект.

С други изменения в Закона за здравето депутатите задължиха медицинските и немедицинските специалисти да въвеждат електронни данни за всяка извършена от тях дейност на пациента. Регламентира се също възможността диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности да бъдат предоставяни от разстояние, както и да се оказва медицинска помощ чрез мобилни кабинети. Предвижда се министърът на здравеопазването да издаде наредба за реда за оказване на медицинска помощ от разстояние. Разпоредбите, свързани с упражняване на телемедицина, влизат в сила от 1 април 2025 г.

В Закона за лечебните заведения пък беше записано, че болниците могат да извършват мобилни профилактични и скринингови дейности в труднодостъпни и отдалечени райони чрез мобилни структури. Текстовете, свързани с мобилната медицина, влизат в сила от 1 януари 2026 г.

СПОДЕЛИ