Всяка медицинска услуга трябва да се вписва в е-досието

Разширяват секция „Личен картон“ с информация за заболявания, алергии, назначени терапии и т.н., а до края на годината джипитата ще получат достъп до данните на своите пациенти

137
е-досието
Мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното ни здравно досие, вече ще изпраща известия за предстоящ преглед и имунизация, съобщи служебният здравен министър д-р Галя Кондева.

„Всяка медицинска услуга, независимо дали е платена, или по НЗОК, трябва да влезе в е-досието на пациентите“, заяви пред БНР Борис Костадинов, директор на Дирекция „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“. Той обясни, че в медицинското досие има записи от началото на 2021 г., а лекарите са задължени да въвеждат информация там, но това невинаги се случва, въпреки, че е ясно разписано в нормативната уредба. Припомняме, от днес мобилни екипи в молове и паркове в цялата страна ще помагат на всеки желаещ да сдвои здравното си досие с мобилния си телефон.

„Важно е да има информационни кампании и пациентите да изискват да се въвеждат техните записи“, подчерта Костадинов. По повод съществуващата в момента разлика при базата данни в зависимост от това дали влизаме в досието през НЗОК, или през мобилното приложение, той обясни, че това са различни системи, но не би трябвало да има различна информация, защото по закон лекарите са длъжни да подават информация и на двете места. По думите му информация за прегледи може да се въвежда най-много до месец назад, а за изследвания и направления – до седмица.

Костадинов отново призова всички, които посещават медицинско заведение, да бъдат активни и да настояват лекарите да въвеждат записите им в информационните системи, независимо от източника на финансиране на прегледа или изследването.

Той посочи, че в момента текат активни дискусии между БЛС, МЗ и други заинтересовани страни относно възможностите за достъп на трети лица до здравното досие, като този процес трябва да бъде регулиран в съответствие с изискванията на GDPR. „Чисто юридически трябва да се изчисти предоставянето на достъп на трети лица, които са упълномощени. Например, ако вашите родители биха искали да ви предоставят такъв, или в Спешна помощ“, допълни той. Все още текат дискусии кой лекар до каква информация да има достъп, като в бъдеще и спешните медици ще имат такъв.

Борис Костадинов припомни, че вече всеки гражданин има персонален план за здравни грижи – това е модулът „Дългосрочна грижа за здравето“, който е достъпен от началото на септември, в който всеки може да провери на какви прегледи и изследвания, платени от НЗОК, има право.

Секция „Личен картон“ също ще се разширява, като в нея ще бъде включвана постепенно информация за заболявания, алергии, назначени терапии и т.н. „Тези стъпки трябва да се реализират в близките 3 до 6 месеца“, уточни Костадинов.

По-късно днес служебният здравен министър д-р Галя Кондева посети изнесения пункт пред НДК в София, за да провери как протича процесът по сдвояне на пациентското досие с мобилните телефони на осигурените. „До края на месеца се очаква чрез приложението еЗдраве да има достъп до допълнителни услуги като информация за профилактични прегледи, дали има издадено направление, имунизации, които трябва да се направят. Също така през приложението родителите ще получават информация за своите деца до 18-годишна възраст. А една от следващите задачи, предвидена да се реализира до края на годината, е и личните лекари да имат достъп до здравните досиета на пациентите си“, обясни д-р Кондева, цитирана от БТА.

По думите й при открито нарушение или неточност в здравното досие гражданите могат да подадат сигнал през РЗИ и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Здравният министър подчерта, че за сигурността на информацията в приложението отговарят „Информационно обслужване“ и МЕУ.

СПОДЕЛИ