Кабинетът предлага и частните болници да правят търгове

Промени в ЗОП целят законодателство ни да се приведе в съответствие с европейски актове и да се елиминира риска от налагане на санкции на страната ни

109
търгове

И частните болници да са задължени да провеждат търгове за закупуване на лекарства, които се заплащат от здравната каса, предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, които МС одобри на днешното си заседание.

Законопроектът е изготвен заради неправилното транспониране в националното законодателство на изискванията на директива на Европейския съюз, която разглеждат статута на частните лечебни заведения. Предлага се промяна в разпоредбите, които определят собствеността като основен критерий, въз основа на който се преценява качеството възложител при лечебните заведения.

С промените се уеднаквява подходът при определяне статута на публичните и частните лечебни заведения като възложители на обществени поръчки, доколкото отговарят на условията за публичноправна организация. Предвидени са разпоредби, които уреждат преходен период, в който частните лечебни заведения, които придобиват качеството възложител, да приведат дейността си в съответствие със ЗОП. Уредено е и приключването на сключените от тях договори преди влизането в сила на предлаганите промени. С промяната се регламентира възлагането на обществени поръчки при закупуването на лекарства от частните болници.

„Настоящите промени в ЗОП целят националното законодателство да се приведе в съответствие с приложимите европейски актове, което от своя страна ще елиминира риска от налагане на санкции на страната ни поради неспазване на задълженията, произтичащи от членството в ЕС“, аргументират се от служебното правителство.

Припомняме, промяната се предлага за пореден път, но все не успява да мине през парламента, където депутатите я отхвърлят, въпреки многото случаи, в които НЗОК плаща за едно и също лекарство в пъти повече на частните болници, отколкото на държавните. В същото време преди малко повече от месец от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) представиха първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу страната ни по този повод, в който категорично се казва, че частните болници не трябва да правят търгове.

СПОДЕЛИ