Уведомяват ни по телефона за профилактичен преглед

От началото на септември всеки, който иска да има достъп и контрол над здравното си досие, може да извърши сдвояването с мобилното си устройство като еднократно посети най-близкия за него офис на ИО, РЗОК или РЗИ

137
профилактичен преглед
Снимка: МЗ

От септември пациентите ще бъдат уведомявани чрез нотификация на мобилните си устройства какъв профилактичен преглед им предстои и на какви безплатни медицински дейности имат право. Модулът „Дългосрочна грижа за пациента“, който е част от електронното здравно досие („еЗдраве“) на НЗИС бе представен на пресконференция в МЗ от зам.-министъра на здравеопазването доц. Петко Стефановски, и. д. управителя на НЗОК проф. Момчил Мавров и техническия директор на „Информационно обслужване АД“ Борис Костадинов.

„С новата функционалност България се нарежда в челните места по електронизация за достъп до здравното досие“, подчерта доц. Стефановски. По думите му модулът,  разработен от екипа на „Информационно обслужване“, е много сериозна стъпка в процеса на дигитализация на страната ни. Зам.-здравният министър уточни, че миналата година едва около 30% от българите са отишли на профилактичен преглед, но през тази година се наблюдава засилен интерес и вече над 55 на сто са се възползвали от безплатна профилактика.

Целта му е да подпомогне предоставянето на персонална грижа и проактивна помощ за потребителите на здравни услуги, така че те да имат възможност за дълъг и пълноценен живот. Приложението е напълно персонализирано и ще напомня на своите потребители чрез нотификация, в зависимост от техните индивидуални характеристики (пол, възраст) какво им се полага в рамките на профилактичните прегледи, покрити от НЗОК. По този начин ще се повиши здравният статус на пациента и неговата лична отговорност към здравето. Персонализираният план обхваща както възрастните лица, така и новородените.

Заедно с надграждането на платформата ще стартира и новият начин за сдвояване на електронното пациентско досие с мобилно устройство. До този момент достъп до мобилното приложение „еЗдраве“ бе възможен само чрез Квалифициран електронен подпис (КЕП). От началото на септември всеки гражданин, който иска да има достъп и контрол над здравното си досие, ще има възможността да извърши т.нар. сдвояване, като еднократно посети най-близкия за него офис на ИО, РЗОК или РЗИ по постоянен или настоящ адрес. Необходимо е да носи валиден личен документ. Процесът ще отнема много малко време и ще е напълно безплатен.

Борис Костадинов уточни, че служителят във въпросните офиси ще генерира еднократен QR-код, за да бъде активирано досието на мобилния телефон, и второ посещение няма да се налага. Той отчете, че от стартирането на Националната здравноинформационна система през декември 2020 г. до юли 2024 г. са издадени 53 млн. е-рецепти и 54 млн. е-направления, като са регистрирани 96 млн. прегледа и 4 млн. хоспитализации.

Проф. Момчил Мавров пък подчерта, че осигуряването на достъп на пациента до цялата здравна информация в досието му ще гарантира и контрола върху всички извършени дейности. Управителят на НЗОК обяви, че от началото на годината са получени десетки сигнали срещу лечебни заведения. „Ще включим и ИАМН на базата на споразумение, което подписахме с тях. Всеки сигнал се проверява“, добави той и отбеляза, че от началото на 2023 г. досега са прекратени договорите на 10 болници за около 20 клинични пътеки.

 

СПОДЕЛИ