И „Св. Георги“ с хеликоптерна площадка

Догодина ще има и втора, а въздушните линейки ще станат две през ноември

159
площадка
Снимка: УМБАЛ "Св. Георги"

Площадка на кацане на медицински хеликоптер вече има и в Пловдив. Тя се намира в университетската болница „Св. Георги“, която е най-голямата в страната. Транспортният министър Георги Гвоздейков връчи документите за регистрация на болничното летище, което е първото в Пловдив и десетото в страната.

А церемонията по откриването на площадката започна с посрещане на единствения ни медицински хеликоптер, който кацна точно в 13.00 ч. на хеликоптерната площадка. Сред гостите освен министър Гвоздейков бяха и зам.-здравният министър доц. Петко Стефановски, областният управител на област Пловдив проф. Христина Янчева, кметът на града Костадин Димитров, Негово Всеблагоговейнство отец Георги Аврамов, Анелия Маринова – главен директор на ГД “Гражданска въздухоплавателна администрация”, Димо Добрев – директор на „България Хели Мед Сървиз“ ЕАД (HEMS). Домакини на събитието от УМБАЛ „Св. Георги“ бяха председателят на Съвета на директорите доц. Иван Соколов, както и зам.-директори и специалисти от лечебното заведение.

“Изпълнението на проекта “Болнична вертолетна площадка” и лицензирането на обекта има значителен социален и икономически ефект като подобряване на обслужването на пациентите, осигуряване на съвременна материално-техническа база и отговаряне на съвременните изисквания, и не на последно място – поддържане на високия имидж и конкурентоспособност на лечебното заведение“, заяви доц. Соколов.

“Трябва да се гордеете с този ден, защото град Пловдив стана изключително важна част от системата на спешната медицинска помощ, а пациентите ще бъдат обслужвани в УМБАЛ „Св. Георги“. От днес медицинската услуга в Пловдив е с няколко нива по-висока”, посочи министър Гвоздейков.

„Пловдив е моят роден град и съм силно впечатлен от темпа на развитие на медицината в града. Тази хеликоптерна площадка ще донесе много добро качество на спешната медицина в целия район“, добави зам.-министър доц. Стефановски.

Кметът на община Пловдив Костадин Димитров използва откриването, за да благодари на ръководството на „Св. Георги“ за всичко, което прави за града, и най-вече на всички медици за техните грижи и усилия, за да съхранят живота и здравето на хората. “Пловдив става център с подобрена и надградена медицинска помощ“,  допълни областният управител проф. Янчева.

Хеликоптерната площадка е изградена с предоставената от Министерството на здравеопазването целева субсидия в размер на 157 661 лв. Проектът е съобразен с всички изисквания на „България Хели Мед Сървиз“ ЕАД и е технически взаимстван от действащи площадки за хеликоптери по света. Той е в унисон с Националната здравна стратегия и със Здравната стратегия на ЕС.

В изпълнение е и друг инвестиционен проект за изграждане на многоетажен паркинг с хеликоптерна площадка с вход към Спешно отделение, с който болничните вертолетни летища на територията на УМБАЛ „Св. Георги“ ще станат две. Втората площадка в строеж ще е с разгърната площ 20 402 кв. м., ще включва 603 паркоместа, от които 61 за хора с увреждания. Инвестиционният проект се очаква да бъде завършен през 2025 г.

В момента България има само един медицински хеликоптер. Очаква се втората машина да пристигне у нас в края на ноември. Този хеликоптер ще се ползва предимно в Източна България.

СПОДЕЛИ