Минималните заплати на медсестрите и акушерките да станат 90% от средното възнаграждение за страната или към момента това прави 2000 лева. А Министерството на здравеопазването се задължава да изготви стратегия, с която специалистите по здравни грижи да се увеличат с 30% до 2030 г., реши Народното събрание. Депутатите дадоха на министъра на здравеопазването срок от два месеца, за да предложи стратегията.
Проекторешението е внесено от Лена Бориславова, д-р Ивайло Митковски, д-р Александър Симидчиев и Катя Панева от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). То бе прието единодушно в пленарната зала, макар депутатите много добре да съзнават, че това решение е неработещо, а става дума за популизъм в чист вид и предизборни заигравки с надеждите на сестрите. Припомняме, в момента болниците също са задължени да осигурят минимални заплати от 2000 лева за лекарите и 1500 лева за сестрите, но повече от половината от тях не са го направили, а предстоят нови преговори по Колективния трудов договор.
Вносителите изтъкват, че ако не бъде приложена такава стратегия, до няколко години здравната система ще блокира, тъй като повечето работещи медицински сестри и акушерки в България са в пенсионна възраст. ПП-ДБ посочват, че се наблюдава тревожна тенденция за намаляване на студентите в професионално направление „Здравни грижи“ – за медицински сестри и акушерки.
Предложената от тях стратегия за справяне с проблема включва:
– Подобряване достъпа до висше образование и броя на местата държавна поръчка за обучение по специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“;
– Финансиране от държавния бюджет на таксите за обучение, за общежития и стипендии на студенти от специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“;
– Организиране и провеждане на информационни кампании за повишаване престижа на професията „медицинска сестра“ и „акушерка“ от Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката;
– Организиране и провеждане на информационни кампании за насърчаване на приема във висшите медицински училища и колежи на студенти в професионално направление „Здравни грижи“ по специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“ от Министерството на здравеопазването съвместно с Министерството на образованието и науката;
– Мерки за насърчаване придобиването на специалност „Педиатрични здравни грижи“;
– Осигуряване на минимално основно трудово възнаграждение на медицинските сестри и акушерките в размер на 90 на сто от средната работна заплата в Република България. Във варианта на Лена Бориславова сумите бяха 2000 лева за сестри и 2500 лева за акушерки, но след редакция от проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС текстът беше коригиран;
– В срок до два месеца от приемането на това решение, министърът на образованието и науката и министърът на здравеопазването да предприемат необходимите действия за определянето на специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“ като „защитени специалности“ по реда на Закона за висшето образование.
– В срок до три месеца от приемането на това решение, министърът на здравеопазването да предприеме необходимите действия за изменение на действащото законодателство за създаване на правна възможност Националната здравноосигурителна каса да финансира пряко дейността на лечебни заведения, регистрирани по реда на Закона за лечебните заведения от медицински сестри и акушерки.
– В срока по т. 1, министърът на здравеопазването съвместно с министъра на финансите и министъра на образованието и науката да изготви и да представи на Народното събрание подробен финансов план за постигане на посочените цели и дейности по т. 1, 2 и 3.
По време на дебатите Маргарита Махаева от „Възраждане“, която преди е била медицинска сестра в столичната болница „Пирогов“, обяви проекторешението на ПП-ДБ за обида за всички здравни специалисти, защото идва точно преди избори. „Принуждавате министъра на здравеопазването да направи чудеса от храброст за два месеца, когато знаете, че няма как“, обвини ги тя и попита защо предложението не дойде по времето на мандата на здравния министър д-р Христо Хинков.
„Това можеше да бъде решено от Министерски съвет, а знаем от коя политическа сила бяха здравните и финансовите министри в последните 3 г.“, допълни и проф. Андрей Чорбанов от ИТН.
Лена Бориславова, която отскоро разбира от здравеопазване, постави диагноза – системата е тежко и хронично болна и страда не само от липса на здравни специалисти, а от системно недофинансиране във всички сфери. Тя изтъкна и проблемите с достъпа до здравна грижа, какъвто всъщност няма, както и занижения контрол на дейността на болниците. „Днес в това отиващо си Народно събрание имаме възможност да започнем да решаваме един от тези проблеми. Не твърдя, че той е най-тежкият, но знам, че именно заради липсата на медицински сестри и акушерки в момента не се извършват животоспасяващи операции на деца. Отнякъде трябва да започнем да решаваме проблема“, призова Бориславова.
Това НС си отива, но в следващия парламент предлагам да седнем на една маса и да постигнем консенсус в сектор здравеопазване“, заяви народният представител от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов.