Медсестрите и акушерките да участват в преговорния процес по Националния рамков договор (НРД), предвижда проект за изменение на Закона за здравното осигуряване. Промяната се налага заради Плана за възстановяване и устойчивост. Така БЛС ще кани за участие представители на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в редовния процес на преговори с НЗОК по пакета дейности, гарантирани от бюджета на касата.
Освен това броят на сестрите вече ще се взима предвид при актуализирането на Националната здравна карта, което пък означава, че по-трудно ще се издават разрешения за разкриване на нови болници или нови дейности, тъй като броят на медицинските сестри застрашително намалява с всяка изминала година. Този текст е залегнал в преходните и заключителни разпоредби на ЗЗО, през които се прави промяна в Закона за лечебните заведения, свързана с изработването на Националната и областните здравни карти. Предвидено е те да съдържат конкретните потребности от лекари и лекари по дентална медицина по специалности и специалисти от професионално направление „Здравни грижи“ за осигуряването на достъп на населението до медицинско обслужване в болниците.
Предвидено е НЗК да бъде актуализарана при значителни промени в данните за броя и демографската структура на населението на страната – над 10% спрямо данните, ползвани при изработване на последната действаща здравна карта, както и при значителни промени в данните за хоспитализациите. Промените ще са значителни в случай на увеличение на използваемостта на леглата в болниците по една или повече медицински дейности над 90% за период от 2 последователни години, или при намаление на използваемостта на леглата за болнично лечение по една или повече медицински дейности под 50% за период от 2 последователни години. В момента в редица специалности сме във втория казус.
Здравната карта ще бъде актуализирана и при сливане, вливане, закриване на лечебни заведения за болнична помощ и други структурни промени, които водят до намаляване на броя на разкритите легла с повече от 30% под определените потребности. Актуализация ще има и при необходимост от планиране на нови или високоспециализирани медицински дейности, свързани с въвеждане в медицинската практика на нови технологии, дейности и услуги, заплащани от НЗОК или от МЗ.
НЗОК да може да проверява договорите на работещите в болниците, предвиждат още измененията в Закона за здравното осигуряване. Предложението е във връзка със съществуващото в момента законово изискване основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти в болниците да са не по-малко благоприятни от предвидените в колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“.
Друга промяна в ЗЗО касае таксата, която получават фармацевтите за обработка на рецепти за лекарства, платени изцяло от НЗОК. Така тя вече няма да може да надхвърля стойността им. В мотивите е уточнено, че причината за този текст е в раздробяването на терапиите, като всяко лекарство се изписва на отделна рецепта след влизането в сила от 1 април на повишеното ниво на реимбурсиране на медикаментите за сърдечносъдови болести.
Според изчисленията на касата, при запазване на сегашния темп на увеличение на броя на електронните предписания, очакваното изпълнение на бюджета на НЗОК в частта му за заплащане на аптеките за обработка на е-рецепти е, че средствата ще бъдат изразходвани още в края на този месец, а до края на годината ще са необходими допълнителни близо 42 млн. лева. Именно това предупреди днес и.д. управителят на НЗОК проф. Момчил Мавров при преговорите с фармацевтите за нов начин на плащане, тъй като те протестират срещу предложената промяна всички лекарства да се изписват на една рецепта.