Фонд ще дава допълнителни заплати на медиците в отдалечените райони

Законови промени ще позволят на медицинските хеликоптери да летят и нощем, но първите две въздушни линейки под наем, които се очаква да са у нас в средата на юли, ще изпълняват само дневни полети

фонд

В плана за възстановяване е заложена реформа, чрез която ще бъде създаден Национален фонд за насърчаване на по-балансирано разпределение на здравните специалисти на територията на цялата страната, като идеята е медиците, които работят в отдалечени региони или малки населени места да получават допълнителен месечен доход. Това обяви вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, който заедно със здравния министър д-р Асен Меджидиев участва в церемонията във ВМА по връчване на удостоверенията за завършен курс „Оказване на спешна медицинска помощ по въздуха“ на първите 50 лекари и медицински специалисти, които ще летят на медицинските хеликоптери. По думите на Пеканов специална методиката ще изчислява колко ще е месечната бонус сума, като парите ще бъдат предвидени в следващия национален бюджет.

„Дългоочакваната система за спешна медицинска помощ с хеликоптери (HEMS), със своята способност за бързо достигане и достъп до пациенти в отдалечени и трудни условия, ще подобри революционно начина, по който реагираме на спешни медицински случаи в България. Днес правим значителна стъпка в ангажимента към българските граждани за подобряване на спешната медицинска помощ и спасяването на човешки животи“, подчерта вицепремиерът. Той припомни, че проекта за медицинска помощ по въздух е бил една от първите мерки, които служебният кабинет на президента Румен Радев е включил към Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) през 2021 г.

фонд
Вицепремиерът Атанас Пеканов и здравният министър д-р Асен Меджидиев похвалиха изключителните условия в симулационния център на ВМА

Пеканов се обърна и към медиците: „Днес ние приветстваме вашата готовност да се заемете с това благородно начинание. Имам пълната увереност, че ще оправдаете оказаното ви доверие и съм сигурен, че благодарение на вашите забележителни усилия HEMS ще се превърне в символ на надеждата и състраданието в България.

Вицепремиерът обясни още, че компонент „Здравеопазване“ на НПВУ има за цел повишаване на ефективността на националната здравна система и качеството на предоставените здравни услуги в България и включва инвестиции в здравния сектор на цялата територия, включително модернизиране на част от болниците и лечебните заведения за педиатрична, онкологична или психиатрична помощ. Освен спешната медицинска помощ по въздух са предвидени мерки, свързани със създаване на амбулатории, така наречените строук центрове за модерно лечение на инсулт, както и мерки за справяне с недостига на здравни специалисти.

фонд
Вицепремиерът Атанас Пеканов и здравният министър д-р Асен Меджидиев благодариха на първите медици, преминали обучение за оказване на спешна помощ по въздух за огромната отговорност, която поемат и им връчиха сертификатите.

Здравният министър д-р Асен Меджидиев пък подчерта, че след години на обсъждания от предходни правителства най-после се създава Център за спешна медицинска помощ по въздуха, с цел устойчиво решаване на въпроса за осигуряване на въздушен транспорт за нуждите на пациенти със спешни състояния, при които е наложително транспортиране във възможно най-кратки срокове на големи разстояния. Той допълни, че се обмисля съвсем скоро преминалите курса да бъдат изпратени на петдневно посещение в Центъра за спешна медицинска помощ по въздух в Италия, който е един от най-големите в Европа.

Меджидиев припомни, че процедурата по пристигането на първите два хеликоптера под наем се очаква да приключи към 15 юни, а месец по-късно те вече да летят у нас. Пилотите ще бъдат чужденци, които са изключително квалифицирани кадри, но засега въздушна помощ се се оказва само през деня. „Според сега действащата нормативна уредба хеликоптерите могат да летят само денем, но работим с Министерството на транспорта и съобщенията, с МВР и с Министерството на отбраната, президентът също е уведомен и подкрепя становището ни, че трябва да се мине и на нощен режим, но това ще бъде малко по-нататък във времето, защото са нужни законодателни промени“, уточни той и добави, че базите вече са готови, ще има и готови площадки, като целта е да се спази „златният час“ при спешен случай. Министърът поясни, че в София ще се ползват три готови хеликоптерни площадки – в „Св. Анна“, „Лозенец“ и болница „Чирков“.

 

СПОДЕЛИ