Безплатни прегледи в болница „Чирков“ през ноември

В болницата присадиха изкуствено сърце на млад мъж

504
прегледи

През целия месец ноември в УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” ще се извършват безплатни профилактични прегледи за сърдечно-съдови заболявания, съобщиха от лечебното заведение.

Прегледите ще се провеждат в Диагностично – консултативния блок на болницата, оборудвана с последно поколение медицинска техника и апаратура. Водещи специалисти в областта на кардиологията ще консултират и преглеждат пациентите.

Консултациите ще се осъществяват след предварително записан час на телефон 080040909, който е безплатен за цялата страна. Линията функционира от 07.30 до 19.30 часа от понеделник до събота, включително.

Прегледите се извършват в месеца, в който Българската православна църква почита паметта на закрилницата на болницата – Света великомъченица Екатерина. Припомняме, лечебното заведение доскоро носеше името „Света Екатерина“, но с решение на предишната власт беше прекръстено на своя основател проф. Александър Чирков.

От лечебното заведение се похвалиха още, че успешно са присадили изкуствено сърце на 35-годишен мъж с тежко сърдечно заболяване. Пациентът е с диагноза “дилатативна кардиомиопатия” – тежко сърдечно заболяване, при което сърцето губи способността си да се съкращава и увеличава. Нормалната сила за съкращаване на тази възраст е 5,5 и 8,5 литра кръв за минута, при него степента е в размер на 1,2 литра. Ниските нива на циркулация не могат да задоволят нуждите на организма с кръв и кислород и пациентът изпада в тежка сърдечна недостатъчност, от която страдат не само сърцето, но и всички органи и системи – засегнат е черният дроб, има оттоци по краката, белият дроб задържа вода и това води до блокиране на дихателната функция.

Най-добрият начин на лечение в случая е да се извърши сърдечна трансплантация, но тъй като донорите са изключително малко и почти липсват, а състоянието на пациента е животозастрашаващо, единствената възможност да му се помогне е имплантирането на изкуствено сърце. Медиците от УМБАЛ “Чирков”, под ръководството на проф. Димитър Петков, извършват сложната интервенция и поставят устройството HeartMate II, което се поема изцяло от НЗОК.

„Когато сме изчерпали всички възможности с лекарства, донори за сърдечна трансплантация почти няма, а състоянието на пациента е животозастрашаващо, защото във всеки един момент може да получи фатално ритъмно нарушение, единственият начин да му помогнем е имплантирането на изкуствено сърце“, поясни проф. Димитър Петков. По думите му устройството представлява помпа, която замества функцията на лявата камера на сърцето и подпомага работата на органа. Това дава възможност на пациентите да бъдат стабилизирани, изписани и да дочакат сърдечна трансплантация.

СПОДЕЛИ