Повече правомощия за БЛС относно лекарските грешки поиска служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев по време на форум „Лекарска грешка и правила за добра медицинска и клинична практика“, който се провежда в Сандански. Той обясни, че етичната комисия трябва да може да контролира, регулира и наказва доказаните грешки, а приемането на добрите медицински правила ще предпази както пациентите, така и медиците от допускането на такива грешки. „Не може обаче всяко неблагополучие при лечението да се определя като лекарска грешка“, категоричен е д-р Меджидиев.
Министърът разкритикува предшественичката си проф. Асена Сербезова и финансовия министър в кабинета „Петков“ Асен Василев, че не са пожелали да увеличат заплатите на медиците и да осигурят средства за това, а само са си направили ПР акция. Д-р Меджидиев напомни, че служебното правителство е отделило 10 млн. лева за бонуси до края на годината за спешните медици, а МЗ е намерило начин да подкрепи и работещите в РЗИ.
Конференцията, организирана от Столичната лекарска колегия и събрала за първи път на едно място целия елит на българското здравеопазване, откри вицепрезидентът Илияна Йотова. „Нашите лекари са нашите спасители, а когато някой застава срещу лекарите, много често зад това прозират лобистки интереси“, заяви Йотова. Тя призова медиците за повече търпение и отправи критики към политиците: „Качеството на медицината зависи и от политическите решения, а немалко грешки се дължат именно на лошата законова уредба, като например статута на болниците“, посочи вицепрезидентът.
По думите й в България не се води статистика на лекарските грешки, няма и регистър, което е проблем. „Като хора и като общност напоследък често казваме, че лекарската грешка е нещо индивидуално, нещо срамно, без да се замислим за съответните причини. Трябва все повече да се правят такива срещи, за да бъдат лекарските грешки отличими и аз съм впечталена, че този път темата не е повдигната от пациентски организации, а точно от СЛК“, добави Илияна Йотова. Министър Меджидиев пък допълни, че именно работа на БЛС е да направи и да поддържа регистър на лекарските грешки.
„Не е разписана втората част правила за добра медицинска практика и това е причината за феномена в България „лекарска грешка“, с който се бележат всички неблагополучни резултати в медицината“, призна председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. А здравният министър поиска освен приемането на тези правила и нова форма на информирано съгласие, в което лекарят подробно да запознае пациента с всички аспекти на предстоящото лечение или операция и да му даде време на разбере какво предстои и да избере кой да проведе терапията.