
Няколко десетки сигнала за фалшиви ваксинации срещу COVID-19 са подадени към прокуратурата, обяви служебният здравен министър Стойчо Кацаров. Днес той участва в церемония по награждаването на представители на регионални здравни инспекции. По думите му сигналите не били толкова много. Кацаров допълни, че тези случаи изискват специално разследване, защото има две заинтересовани страни – този, който е поставил ваксината, и този, на когото е била поставена.
„Ситуацията с увеличаването на броя на заразените, със запълването на болничните легла и възможността на системата да окаже помощ и лечение се следи внимателно“, допълни министърът. По думите му засега няма паника, а показателят за смъртност е далече от стойностите, които са били през октомври и ноември миналата година. Това обаче е една от най-големите лъжи, които е изричал. От началото на четвъртата вълна – вече близо месец и половина – България не е мърдала от първото място по смъртност в ЕС. Освен това всеки сам може лесно да пресметне колко са били регистрираните заразени по време на втората и третата вълна, колко са излекувани и починали и какви са стойностите сега. Към момента смъртността, изчислена по този начин, е почти двойно по-висока.
„Няма недостиг на болнични легла за прием на деца, заразени с коронавирусната инфекция. Броят на болните деца не се отклонява значително от данните за предишните вълни. Заразните деца не са нещо неочаквано, тъй като заложихме на присъствени учебни занятия. Това е в рамките на допустимото, на предвидимото и изцяло са под контрол, няма нещо, което да предизвиква паника“, уверен е Кацаров. Припомняме, официално починалите деца до момента у нас са 12, отделно има и такива, които не са отчетени в системата по различни причини.
Според Стойчо Кацаров сегашните показатели показват превес сред заразените на по-възрастните хора. „Капацитетът на болниците се запълва последователно, както е предвидено по план и все още има болници, в които не е бил приет нито един болен от COVID-19“, допълни той.




